הודעה מטעם ראש המועצה


י"ד אדר תשפ"א 26.02.21

תושבות ותושבים יקרים,

  1. קורונה, פורים וחיסונים.

עברה שנה מאז פרצה מגפת הקורונה לעולמנו ושינתה את אורחות חיינו. לפני שנה עוד התלבטנו באיזה היקף לקיים את העדלאידע של התיכון הסביבתי והאישור שניתן היה לאירוע של 5,000 משתתפים. תראו כמה עבר מאז. לשמחתנו העדלאידע עברה בשלום אבל  קריאות המגילה ומסיבות הפורים ההמוניות ברחבי הארץ, גרמו להתפשטות המגיפה שגררה בעקבותיה את הסגר הראשון. בשבועיים האחרונים התגלו חולים מאומתים בתיכון הסביבתי ובתיכון האזורי. ההדבקה נמשכת ולכן  אני קורא לכולם לנהוג באחריות אישית וקהילתית לשמור על ההנחיות ולא להתקהל! דווקא עכשיו, כשאנו רואים את האור בקצה המגיפה בזכות מבצע החיסונים המרשים של מדינת ישראל חשוב להמשיך להקפיד על ההנחיות וללכת להתחסן. כולנו (ובמיוחד הילדים שלנו שכבר היו וחלקם עדיין, יותר מדי זמן בבית במקום בבתי הספר) רוצים וצריכים לחזור לשגרה מבורכת.  

לעיונכם, נתוני ההתחסנות וההחלמה מקורונה ביישובים נכון לתאריך 23.02:

  1. ביטחון אישי

כידוע בשבועות האחרונים  נושא הביטחון תפס חלק משמעותי בסדר היום המועצתי והנגבי. קיימתי שיחות רבות ומפגשים עם מפקדי המחוז והשבוע יגיע שר לביטחון פנים. לצערי מהיכרותי עם היכולות  האופרטיביות  בתקופת ממשלת מעבר, אני מעריך שהממשלה הנוכחית לא תשקיע את המשאבים הנדרשים בשביל למגר את תופעת הפשיעה.

במליאת המועצה הקרובה ב 7.3. אני אציג למליאה תוכנית אופרטיבית בעלות של מאות אלפי שקלים לחיזוק הביטחון האישי ביישובינו. אולם, צריך לומר ביושר, הפעולות הללו, הן בבחינת אקמול ולא טיפול שורש. טיפול השורש צריך לבוא בעבודה משולבת של אכיפה מסיבית, יוזמות התקפיות, ענישה מחמירה שתייצר הרתעה והכי  חשוב, חינוך!!!!. שוחחתי עם ראשי רשויות בדואיות ואני שמח להתגייסותם לנושא. אני חוזר ואומר, גל הפשיעה הזה אינו קשור ללאומנות אלא לחוסר משילות. האוכלוסייה הבדואית סובלת מפשיעה והזנחה גדולים שמנביטים את הפשיעה הזו. קיימת פשיעה לאומנית בנגב, אך זו לא הפשיעה הנוכחית. המועצה תפעל במשאביה לחיזוק הביטחון והסדר ברחבי המועצה.

בשבוע האחרון התרחשו 2 אירועים במרחב בהם רכב של עבריינים בדואים ניסו להוריד רכב אחר מהכביש (מקרה אחד במ.א אשכול על כביש 234 והמקרה השני בכביש 222). לשמחתי שני המקרים הסתיימו בשלום. אני מבקש לגלות ערנות מחד ולדווח על כל אירוע מאידך, מאחר וחלק מהקצאת המשאבים קשורה בסטטיסטיקה של האירועים.

המישור הפוליטי- שלחתי מכתבים לראש הממשלה, שר הביטחון, השר לביטחון פנים, מפכ"ל המשטרה ושר האוצר ונערכו סיורים במרחב למיכאל ביטון, השר לעניינים אזרחיים במשרד הביטחון, לאיילת שקד, אלון דווידי וגדעון סער. שבוע הבא מגיע לסיור השר לבטחון פנים עם מפקד המחוז הדרומי של המשטרה.

פוליטיקאים רבים התבטאו בנושא והתחייבו לפעול לאחר הבחירות להחזרת המשילות. התייחסות נבחרי הציבור והבטחותיהם חשובות אך צריך לקחת אותם בעירבון מוגבל.  אנו נמשיך לדרוש מממשלת ישראל, בכל הרכב שתקום, להוציא תוכנית ממשלתית מגובה בתקציב למיגור הפשיעה בנגב והחזרת הביטחון האישי לתושביה.

המישור התקשורתי- אנו מקדמים בשבועות האחרונים סיקור תקשורתי רחב בנושא הצורך בהחזרת המשילות לנגב ומחאות התושבים למען העלאת המודעות לנושא ואי הורדתו מסדר היום.

המישור המקומי- בימים הקרובים נביא לאישור המליאה תוכנית אופרטיבית הכוללת יעדים וצעדים מעשיים לחיזוק הביטחון האישי וצמצום מעשי העבריינות במרחב המועצה. חשוב להדגיש כי שמירה על ביטחון התושבים הינו תפקידה של המשטרה ויש לה סמכויות שאין לנו כרשות מקומית, אך לצד הפעלת לחץ על משטרת וממשלת ישראל, אנו פועלים עם ארגז הכלים שיש לנו להגברת הביטחון.

פורום לחיזוק חוק וסדר בנגב- אני שותף בהקמת פורום לחיזוק המשילות בנגב יחד עם אלוף במיל' ישראל זיו, אלוף במיל' גיורא איילנד, אלוף במיל' יום טוב סמיה, אלוף במיל' עמוס ידלין אלוף, אלוף במיל' גרשון הלוי, ניצב במיל' דוד צור, עמית ליבני- יועץ אסטרטגי גלובל, אמי פלמור לשעבר מנכ"לית משרד המשפטים ואחז בן איר, היועץ המשפטי לשעבר של משרד הביטחון. אנו פועלים לקידום החלטת ממשלה לשינוי המצב ושינוי חקיקה שימגרו את הפשיעה והכנופיות השולטות במרחב.

יש צורך בשינוי עמוק שייקח זמן ולא מבצע אכיפה חד פעמי. אני פועל בכל המישורים ללא הפסק, בשיתוף ראשי הרשויות שבדרום, יהודים ובדואים כאחד וגופים נוספים על מנת להביא את השינוי המיוחל.

  1. חינוך

ביקרתי שלשלום במסיבות הפורים בבתי הספר, בקפסולות, עם מסכות (ולא רק של פורים) ועם הרבה שמחה לחזור לבתי הספר, לחברים, למורים ולנורמליות. אני וחברי בשלטון המקומי דורשים ממשלת ישראל להחזיר את כלל שכבות הגיל לבתי הספר ברשויות ירוקות וצהובות. לצערי, ההחלטה האם כיתות ז-י יחזרו לבתי הספר ביום שני כפי שהוצע עדיין לא התקבלה. אנו נמשיך ללחוץ ולפעול להוצאת הילדים מהמסך לבתי הספר.

חוגי המרכז הקהילתי יחזרו החל משבוע הבא בהדרגה בהתאם לתו הסגול. פרטים נוספים יימסרו על ידי המדריכים.

  1. הודעה מהמחלקה לשירותים חברתיים

סיוע  במענה מידי חד פעמי למשפחות (שאינן מטופלות במחלקות לשירותים חברתיים), אשר זקוקות לסיוע נקודתי ברכישת מזון, תרופות, אמצעי חימום וציוד מיגון.

המטרה להעניק עזרה מידית וממוקדת, ולא ליצור תלות בסיוע.

אוכלוסיית יעד:

משפחות שלא היו מטופלות ברווחה מחודש פברואר 2020, ונקלעו למצוקה כלכלית בשל משבר הקורונה. (יחידים – באישור חריג ומיוחד, לפי שיקל דעת של מנהל הרווחה).

קריטריונים לתמיכה בבחירת המשפחות:

1.             אבדן או צמצום משמעותי של מקורות פרנסה של בית האב (של אחד מבני הזוג או שניהם, פיטורים, יציאה לחל"ת, סגירת עסק, צמצום הכנסות/משכרות וכד' ).

2.             העדר משאבים ואפשרות להתמודדות עם חוסר בהכנסות

3.             לא קיבלו סיוע מתכניות הרווחה לפני משבר הקורונה.

4.             הוצאות/נסיבות נוספות מיוחדות (מחלה, ילד עם צרכים מיוחדים, תאונה, חובות גדולים מהעבר, מצוקת דיור וכד').

5.             עדיפות לסיוע למשפחות.

הסיוע של הקרן לידידות: מענק בסך 700 ₪ שיינתן באמצעות כרטיסי תו הזהב של רשת שופרסל

משפחות העומדות בקריטריונים ומעוניינות במענק מוזמנות ליצור קשר עם עו"ס היישוב.

אלימות במשפחה היא נושא כואב, מצער ומקומם, שלצערנו לא יורד מסדר היום הישראלי. נדמה כי בכל יום אנחנו נתקלים בידיעות חדשות על עוד מקרים של אלימות, והתעללות של נשים בידי בני זוגן.

אם אתם סובלים מאלימות במשפחה, או שאתם עדים לאלימות במשפחה, אל תשמרו בבטן. פנו אלינו כדי שנוכל לסייע לכם בהתמודדות.

ורד חדידה, מנהלת המחלקה לשירותים חברתיים – 0507458097.

מוקד משרד הרווחה – 118.

מוקד לפניות שקטות בהודעת טקסט - 055-7000128

אני שב ומזכיר, במידה וחליתם או נחשפתם לחולה קורונה, פעלו על פי הנחיות משרד הבריאות ועדכנו את מזכיר היישוב או אחד מחברי הצח"י.

חג פורים שמח!

 שלכם,

ערן דורון

ראש המועצה