הודעה בנושא הפחים החומים


‏‏22 דצמבר 2020 ז' טבת תשפ"א,

תושבות ותושבים יקרים,

 • מועצה אזורית רמת הנגב מובילה בשנים האחרונות את נושא הקיימות ואיכות הסביבה בארץ. במסגרת זו, המועצה מפעילה מערך הפרדה לזרמי פסולת לטובת מחזור וצמצום ההטמנה, ופועלת למציאת פתרונות קצה לפסולת חקלאית (נושא שלא מטופל ברמה הארצית) והסדרת אתר הטמנה אזורי. המועצה פעלה להתייעלות אנרגטית בכל היישובים  (החלפת תאורה ציבורית לנורות לד חסכוניות), ייצור אנרגיה סולארית, טיפול בשפכים, ייצור מקורות מים חדשים, שמירה על שטחים פתוחים ואישור הגדלת שמורות טבע, חיזוק הכלכלה המקומית עם חינוך סביבתי ותכנון אסטרטגי במסגרת תוכנית כוללנית. רמת הנגב מיישמת הלכה ולמעשה את תפיסת הציונות הסביבתית בו ממשיכים את מפעל ההתיישבות תוך שמירה על משאבי הסביבה למען הדורות הבאים.

 

 • תחום האשפה במדינת ישראל נמצא במשבר קשה בשל מדיניות כושלת של המשרד להגנת הסביבה. לצערנו, מדיניות צמצום ההטמנה למניעה פגיעה בשטחים הפתוחים (מדיניות נכונה כשלעצמה) לא לוותה בפתרונות קצה, בעידוד התחרות בשוק הפסולת ועידוד טכנולוגיות ושיטות מתקדמות לטיפול באשפה. בפועל מדינת ישראל נמצאת היום כפסע לקראת קריסה בתחום האשפה מבחינת עתודות הקרקע הקיימות. הבשורה הטובה שנכון להיום ח"כ גילה גמליאל, השרה  להגנ"ס יחד עם הנהגת המשרד, מכירה בבעיה ומנסה לשנות כיוון. אך השינוי ייקח זמן רב לאור המשבר הפוליטי והכלכלי שמדינת ישראל שרויה בו. 

 

 • רמת הנגב הייתה בין הרשויות הראשונות ב 2013 שאימצו את הפח החום והפרדת הפסולת האורגנית הביתית ונותרה בין הרשויות הבודדות שמקיימות הפרדה זו עד היום. למרות התחזיות (של המומחים) והבטחות (של המשרד להגנ"ס) המהלך של הפרדה לא חסך לקופת המועצה כסף אלא להיפך. בתחילת הפרויקט הייתה הוצאה תוספתית של כ 700,000 ₪ בשנה על כ 300 טון (שזה כ 10% מהפסולת של תושבי המועצה), לאחר התייעלות שביצעה המועצה במשך השנים, הצלחנו להוריד את העלות התוספתית לכ- 360,000 ₪ בשנה. למרות כל פעולות ההתייעלות, עלות הפינוי והטיפול בזבל האורגני נותרה גבוהה במאות אחוזים מטיפול בזרמי האשפה האחרים. לשם השוואה, פינוי וטיפול אשפה מפח ירוק עולה כ-245 ₪ לטון, פינוי וטיפול בסוגי המחזור השונים: פח כתום, נייר, קרטון, בקבוקים, זכוכית  וכו' – ממומנים ע"י תאגיד תמיר ואינם עולים כסף למועצה כלל.  פינוי וטיפול בפח חום עולה בין 2500-1,500 ₪ לטון.  הקבלן המפנה עבור המועצה את הפסולת האורגנית, הודיע על הפסקת עבודתו בסוף 2020 בשל חוסר כדאיות כלכלית. החלפת החברה תגרור עליה משמעותית בעלויות הגבוהות ממילא. 

 

 • הטיפול בפסולת האורגנית מתקיים כיום באתר שאינו מוסדר על פי תקנות המשרד להגנת הסביבה. לצד היתרונות בטיפול בפסולת האורגנית, אופן הטיפול בחומר באתר הקיים יוצר מפגעים סביבתיים כגון: המקום מהווה כר דגירה למזיקים, ומקור מזון לכלבים "מתפראים"(כלבים משוטטים) ומקור תזונה לא טבעי לעופות. הסדרת האתר על פי התקנות ודרישות החוק משמעותו  עלות של מאות אלפי שקלים נוספים.

 

 • מידי שנה נוכח האתגרים הכלכליים של המועצה והעלויות הכבדות נבחנה שוב ושוב התועלת בהפרדה. לפני שנתיים נכנסו הפחים הכתומים. מהלך זה זוכה להצלחה גדולה בקרב התושבים ואיכות ההפרדה מהגבוהות בארץ עם למעלה מ- 90% פסולת רלוונטית. המועצה מתוגמלת כספית בעבור הפרדה זו.
 • כמו כן, כל ניסיונות המועצה לקבל ודאות או תמריצים כספיים מהמשרד להגנת הסביבה (כמו בפחים הכתומים), לא צלחו מתוקף המשבר הפוליטי והזמן לגיבוש  מדיניות טיפול באשפה של המשרד על פי הנחיית השרה.  

 

 • על כן החליטה המועצה להפסיק את ההפרדה במקור במתכונת הנוכחית החל 13.1.21.

 

 • גם לנו באופן אישי, כמו לרבים מכם, מדובר בשינוי אורחות חיים ומתוך הרצון להמשיך לפעול ככל שניתן לצמצם את הפסולת להטמנה, המועצה תסבסד מתקני קומפוסטר לתושבים. המעוניינים לרכוש קומפוסטר בעלות של 157ש"ח יכולים להיכנס לקישור https://bit.ly/2WLCQ4t ולהזמין דרך האתר. חלוקת הקומפוסטרים  תלווה בהדרכה מקצועית ובחומרי הסבר לתפעול הקומפוסטר באופן מיטבי.

 

 • בימים אלו אנו בוחנים פתרונות חלופיים נוספים לדוגמה: מערכות ביוגז ביתיות או טוחני אשפה, נעדכן אתכם בהמשך. במידה ויש לכם רעיונות לפתרונות חלופיים שיאפשרו לתושבי רמת הנגב להמשיך להפריד ולמחזר, נשמח שתפנו אלינו במייל: yaelg2@rng.org.il.

 

 •  אנו מזמינים אתכם לאספת תושבים בנושא שתתקיים בזום ביום ראשון ה-27.12.20 בשעה 21:00 בה תוכלו לקבל תשובות על כל השאלות ולהציע רעיונות חלופיים. ניפגש בזום>  https://us02web.zoom.us/j/87212238425

 

 •  תושבים אשר נתקלים בבעיות וקשיים בנושא פינוי האשפה כתוצאה מביטול הפח החום יכולים לפנות ליעל גרינוולד: בטלפון: 08-6564122 ובמייל yaelg2@rng.org.il

 

 •  אנו נמשיך לפעול למציאת פתרונות ברי קיימא לטיפול באשפה. אנו מודים לתושבי המועצה שמקפידים על ההפרדה של הזרמים. על אף ההפסקה של הפינוי של הפחים החומים, אנו קוראים לכם להמשיך להפריד ולמחזר לסוגים השונים: אריזות (פח כתום), נייר, קרטון, פלסטיק, זכוכית ובקרוב: מוצרי אלקטרוניקה.

 

                                                                בברכה,

ערן דורון                                      אסף עמיחי

                      ראש המועצה                         מנהל אגף שפ"ה וסביבה