חדשות

90 מי יודע? / או- כוחה של קהילה קולטת

משפחת הופניקס ברתמים

משפחת הופקינס, המשפחה המאה (!) הגיעה לרתמים היישר ממסצ’וסטס וזכתה לקבלת פנים חמה ומיוחדת.


כתב- אופיר צימרינג, מנהל צמיחה דמוגרפית, אגף הנדסה והתיישבות

 

כאשר אדם הופקינס, עו”ד בן 31 ואישתו רחל (רייצ’ל) בת 31 גם כן, מאבחנת התנהגויות בקרב ילדים אוטיסטים מ- פרמינגהם מסצ’וסטס, שבארה”ב, יצרו קשר עם נציגי משרד הקליטה הם בוודאי התמלאו חששות לגבי רצונם לעשות עלייה לארץ ישראל, אחרי הכל זו החלטה בעלת השלכות כבירות ומשמעותיות עבורם ועבור ילדיהם הקטנים גבי, ציפי ורפי.

היכן יגורו? כיצד ילמדו עברית? ממה יתפרנסו? האם יעסקו במקצועות שלהם גם בישראל? האם ימצאו חברים? האם ימצאו קהילה טובה להשתלב בה?

כיום, מעט זמן אחרי, עם המון עבודה מאחורי הקלעים, חלק גדול מהחששות התפוגגו.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

זה נוהל לפחות כמו מבצע צבאי, שעת הש’ נקבעה ל 19/11/2014.

כמה חודשים קודם, נוצר קשר בין מזכירות הישוב רתמים לבין נציגי תכנית “בית ראשון במולדת”, למי שלא מכיר- זהו מיזם של הסוכנות היהודית והתנועה הקיבוצית למשפחות צעירות. מטרת התכנית הינה קליטת משפחות של עולים חדשים בתוך המסגרת החברתית של קיבוצים (במקרה שלנו כפר רתמים) המציעה אווירה קהילתית חמה ותומכת המקלה על “נחיתה רכה” בישראל, ואפשרות להשתלב. התוכנית כוללת: לימוד עברית, שילוב מהיר במסגרות חינוכיות וחברתיות עם דגש על רמת חינוך גבוהה לילדים, פעילות להגברת הזהות היהודית והזיקה לעם ולמדינה, דאגה לתחום התעסוקתי תוך ליווי צמוד של ממלאי תפקידים ומתנדבים ביישובים ובאזור. התכנית קיימת כבר שנים בקיבוצים משאבי שדה ורביבים, שם גם פועל אולפן העברית האזורי.

מזכירות רתמים הקימה צוות פעולה- מזכיר, נציג מזכירות שניהל את המבצע, נציגת ועדת קהילה, רכזת החינוך והמשפחה המאמצת.
יחד הם למדו להכיר את התכנית, עמדו בקשר עם מנהלת התכנית ועם בעלי תפקידים שונים במועצה, יצרו קשר עם המשפחה והבינו את צרכיה, התאימו בית משופץ ונוח למגורים, מרוהט (בתרומה ממשפחה בישוב), ומלא במוצרי חשמל חדשים שנרכשו על ידי הישוב, הם דאגו לכל הנדרש והמתינו.

בינתיים, קהילת רתמים למדה להכיר את המשפחה שמעבר לים, תושבים עמדו בתור להכנת ארוחות ולאירוח וכל הקצוות נתפרו לקראת הנחיתה.
את משפ’ הופקינס קידמו בשלט גדול בשער ובקביעת מזוזה בביתם הראשון בארץ ישראל. למחרת לוותה המשפחה ליווי אישי בכל התחנות הבירוקרטיות ההכרחיות של אזרח חדש.
עייפים ומרוצים מהחיבוק החם, נקלטו הילדים במסגרות החינוך, ההורים באולפן והלב הרגיש בבית.

והצוות? -הצוות ממשיך ללוות ולתמוך וכבר עובד על המשימה הבאה.

משפ’ הופקינס היא המשפחה ה 90 ברתמים!