נישואין

רב המועצה מסייע בכל תהליך הנישואין: החל מקביעת התאריך והרישום ברבנות ועד החופה עצמה וקבלת תעודת הנישואין הרשמית. לפניכם מידע מפורט על הליך הרישום והצעדים השונים לנישואין כדמו"י (כדת משה וישראל).

 

הרשמה לנישואין

 

לצורך ההרשמה לנישואין, תושבי רמת הנגב הינם תושבים הרשומים בספח תעודת הזהות כתושבים באחד מיישובי המועצה – לפחות חצי שנה קודם להרשמה.

בפגישה עם הרב תתבקשו להציג את כל המסמכים הנ"ל, ולמעשה לפתוח את תיק הנישואין. התיק יושלם סופית לאחר הדרכת הכלה ואישור המדריכה.

 

 • על בני הזוג ליצור קשר עם רב המועצה לפחות 45 יום לפני מועד הנישואין, אך לא יותר משלושה חודשים לפני מועד הנישואין.
 • קביעת תאריך – ראשית, עליכם להחליט על תאריך החתונה ועל המקום שבו יתקיים האירוע. תאריך החתונה יכול להיות בכל יום חול (למעט שבתות וחגים), בשעות הבוקר, הצהרים או הערב. בימי שישי ניתן לערוך חופה עד חצות היום, וזאת על מנת שלא לגרום לחילול שבת.
 • יש לזכור שישנם תאריכים על פי הלוח העברי שבהם לא נהוג להינשא (למניעת תקלות יש לוודא זאת עם הרב). להלן קישור לרשימת התאריכים שבהם לא נהוג להינשא באתר מכון עתים.
 • ההרשמה לנישואין מתבצעת במשרד הרב שבמועצה האזורית. על החתן והכלה המיועדים לתאם עם הרב מועד לפגישה, ולהגיע יחד ללשכתו.

 

פתיחת תיק נישואין

 

לצורך פתיחת התיק יש להכין עדים ומסמכים:

 

1. צילום ת.ז + ספח של החתן והכלה.

2. צילום ת.ז + ספח של הורי החתן והכלה.

3. צילום תעודת נישואין או כתובה של הורי החתן והכלה.

4. תמונות פספורט של החתן והכלה.

5. צילום תעודת סטודנט בתוקף (אם קיימת).

6. אם הכלה היא גרושה, יש להביא צילום של תעודת הגירושין + מעשה בית דין.

7. אלמן או אלמנה ימציאו תעודת פטירה.

8. תעודת רווקות לבן זוג שאינו תושב רמת הנגב.

9. שני עדים (גברים יהודים מעל גיל 13).

10. אגרת נישואין רגילה – בסך 600 ש"ח. סטודנטים, עולים חדשים (בתוך שנתיים ממועד עלייתם לארץ), חיילים בסדיר, משרתים בשירות לאומי או מקרי סעד (על פי תעודה או אישור) ישלמו רק 360 ש"ח.

 

פתיחת תיק רווקות

 

לצורך פתיחת התיק יש להכין עדים ומסמכים:

 

1. תעודת זהות + ספח מעודכן.

2. שתי תמונות פספורט.

3. צילום תעודת נישואין או כתובה של ההורים.

4. אגרה בסך 135 ש"ח.

5. שני עדי רווקות.

6. בעלי מעמד אישי מיוחד (עולה / תייר / גר) – תעודות רלוונטיות. למעמד אישי אחר: גר / גיורת, עולה חדש, תיירים – ניתן לברר פרטים אצל הרב או באתר מכון עתים.

 

עדים

 

על כל אחד מבני הזוג להביא שני עדים יהודים, גברים, שאינם קרובי משפחה ואינם קרובים זה לזה, המכירים את בני הזוג וביכולתם להעיד שבני הזוג העומדים להינשא הינם רווקים ושאין מניעה להשיאם כדת משה וישראל. אפשר שהעדים יעידו על החתן והכלה גם יחד.

 

פגישה עם מדריכת כלות

 

הכלה נפגשת עם מדריכת כלות:

א. על מנת לאשר את תאריך הנישואין.

ב. לצורך הדרכה בנושא טהרת המשפחה, בביתה או בכל מקום שיתואם מראש. בדרך כלל, מתקיימים שני מפגשים. אם אין אפשרות לכך, נעשה זאת במפגש אחד מרוכז. את האישור על ההדרכה תעביר הרבנית אל הרב, לצורך תיוק בתיק הנישואין.

 

מדריכת הכלות באזורנו: רוית (ביישוב מרחבעם), טלפון: 08-6554666

בערב שלפני יום החתונה הכלה טובלת במקווה טהרה.

 

לקראת החופה

 

הרב ייפגש עם בני הזוג כשבוע קודם לחופה, על מנת ל"חזור" על טקס החופה ולהבין את משמעות הטקס והנעשה בו. אנו נסכם את זמן החופה, המקום וכו'. באותה פגישה יקבל החתן הדרכה בנפרד (כמקבילה להדרכה שקיבלה הכלה).

 

טקס החופה

 

לפני הטקס הרב יערוך את ה"כתובה" – שטר התחייבות לכלה בנוכחות החתן, אבי החתן ואבי הכלה. סכום הכתובה המינימאלי שקבעו חכמים הוא "מאתיים זוז" – שווי הכסף גם אז לפי משקלו היה 960 גרם כסף טהור ששוויו כיום הוא לערך כ-3,000 ש"ח. אך חתנים נהגו להוסיף על סכום זה, שמביע את הערכת הכלה, כל אחד כפי ראות עיניו (כמובן סכום ריאלי). כדאי שבני הזוג יסכמו על סכום הכתובה עוד לפני טקס החופה. לאחר מכן ייערך טקס החופה כדת משה וישראל.

 

רב חוץ

 

במידה והחלטתם שרב אחר יערוך את טקס החופה, הוא יתבקש להציג אישור המעיד על כשירותו לערוך חופה וקידושין. בדרך כלל, אלו הם רבנים המכהנים בפועל ברבנויות שונות או שהוסמכו לסידור חופה וקידושין.

 

מקורות ומנהגים

 

מן המקורות

 

"לא טוב היות האדם לבדו, אעשה לו עזר כנגדו".

מאז ומעולם נחשב האדם ליצור חברתי המבקש לחיות חיים זוגיים, להעמיד בית וצאצאים ולחנכם כממשיכי דרכו. ההיסטוריה של הנישואין מתחילה כבר בסיפור המקראי בתחילת ספר בראשית, כנאמר: "לא טוב היות האדם לבדו, אעשה לו עזר כנגדו". ומסקנת הפסוקים: "על כן יעזוב איש את אביו ואמו ודבק באשתו והיו לבשר אחד" (בראשית ב', יח', כד').

 

בתקופת המשנה נקבע ה"טקס" שייצור את היחסים הזוגיים ויגדירם. עקב כך, החל הנוהג לקדש את האישה בכסף או בשווה כסף (כיום הטבעת), והתפתחו המנהגים של נישואין בהינומה ותחת חופה.

 

הלכות ומנהגים

 

 • לעשות "קניין" –בכתיבת ה"כתובה".
 • החתן מכסה את פני הכלה בהינומה.
 • החתן מברך "ברכת שהחיינו" על טלית חדשה.
 • החתן שובר כוס בסיום הטקס.
 • אומרים "שבע ברכות".
 • נהוג לערוך את החופה תחת כיפת השמים.
 • כניסה לאחר החופה ל"חדר יחוד".

 

אולי יעניין אתכם לקרוא עוד על נישואין: