ברית מילה – מתי ואיפה?

מתי להזמין את המוהל?

 

הזמן המתאים להזמין את המוהל הוא מיד אחרי הלידה ואילך – מוקדם ככל האפשר. זאת, על מנת שהמוהל יוכל לעקוב אחר מצב בריאותו של התינוק, ולוודא שלילת מצבים רפואיים המונעים את ביצוע הברית בזמנה; ומאידך לאפשר להורים להיערך מבעוד מועד לדחיית הברית במקרה הצורך.

 

חשוב מאוד לדווח למוהל על כל חריגה במצב בריאותו של הילד מרגע לידתו ועד ליום הברית. תופעות כמו חום (גם אם ירד אחרי מדידה אחת), חוסר תיאבון, הפרשות מהעיניים, חיוורון ואפטיה (גם אם נאמר להורים בבית החולים שאין מניעה לבצע את הברית בזמנה). כמו כן, יש להראות למוהל את מכתב השחרור מבית החולים.

 

מתי מתבצעת הברית?

 

טקס הברית נערך ביום השמיני לחיי התינוק, כאשר מניין הימים כולל את יום הלידה. כלומר, תינוק שנולד החל משקיעת החמה של יום ראשון ועד שקיעת החמה של יום שני בשבוע, הברית תהיה ביום ראשון בשבוע הבא, כך שתחילת היום לעניין זה הוא מהלילה שלפניו. לכן, כאשר הלידה סמוכה לשקיעה עדיף להסתכל בשעון ברגע הלידה ולא לסמוך על הרישום שנקבע על ידי צוות בית החולים. את הטקס מקיימים גם בשבת, ביום חג ואפילו ביום הכיפורים.

 

  • חריגים – תינוק הנולד בין שקיעת החמה לבין צאת הכוכבים שהם כ-14 דקות, ברית המילה תהיה ביום התשיעי.
  • חשוב מאוד – וגם הכרחי לדווח למוהל על כל בעיה רפואית משפחתית תורשתית, כמו המופיליה ובעיות קרישה או חסר ב-G6PD (רגישות לפול וכו'). בכל מקרה, יש לשאול את המוהל לגבי קביעת מועד יום הברית.

 

שעת הברית

 

מותר לקיים את הברית במשך כל שעות היום, עד שקיעת החמה, אולם עדיף לקיים מצווה חשובה זו מיד בבוקר. כמובן שאפשר ורצוי להתחשב בקרובי המשפחה ובידידים.

 

דחיית הברית

 

אין לדחות את מועד הברית, אלא משיקולים רפואיים. השיקולים הנפוצים הם: צהבת, משקל לידה נמוך מתחת ל-2,500 גרם, גודל וצורה חריגים של איבר המין.

 

ההלכה מקפידה מאוד שלא לסכן את הילד, ולכן בכל מצב שבו קיים חשש לבריאות הילד או לסיכון העלול להיגרם על ידי הברית – תורה ההלכה על דחיית הברית עד למועד שבו היא תבוצע בביטחון מלא. בשום מקרה אין לסמוך על ההיתר הרפואי מבית החולים לביצוע הברית מבלי לדווח למוהל על חריגה רפואית שנתגלתה בתינוק.

 

לידה בניתוח

 

תינוק שנולד בניתוח קיסרי יעבור את הברית ביום השמיני לחייו כרגיל – בתנאי שמצב בריאותו שפיר, למעט אם מועד הברית חל בשבת או בחג. במקרה כזה, תידחה הברית ליום חול.