מרכז צפרות רמת הנגב

מרכז צפרות

מרכז צפרות רמת הנגב

 

מרכז הצפרות רמת הנגב הוקם בתחילת שנת 2011.

מטרת מרכז הצפרות היא לחנך לאהבת הטבע והסביבה דרך הכרת עולמם של הציפורים ושמירה עליהם ועל בתי הגידול שלהם.

 

אזור רמת נגב מתאפיין במגוון בתי גידול ייחודיים אשר אליהם הסתגלו הציפורים המקומיות ושאת רובם לא ניתן למצוא באזורים אחרים. ציפורים אלו מהוות סמן חשוב למצבו ה"בריאותי" של כל אזור בנגב. מה זה בעצם אומר? אנו עוקבים אחר אוכלוסיות שונות של ציפורים דרך סקרים ותצפיות. אם אנו מגלים כי יש התדרדרות בגודל אוכלוסיה של מין מסוים נדלקת נורה אדומה ואנו יכולים לנסות ולהצביע על בעיות מסוימות שקיימות בשטח ולהציע פתרונות.

יישובי הנגב ונאות המדבר מהווים גם תחנות עצירה חשובות לציפורים הנודדות מאירופה לאפריקה ובחזרה. אנו בתהליכים של הקמת תחנת טיבוע בשדה בוקר בה יבוצעו מלבד מחקר מעקב אחר נדידת הציפורים גם פעילויות חינוכיות לילדים ולמבוגרים.

דרך פעילויות חוויתיות אנו מציגים את עולם הציפורים בפני תושבי האזור ובפני תיירים. ילדי האזור מקבלים מאיתנו יחס מיוחד ואנו משתלבים במערכת החינוך ומובילים את נושא החינוך הסביבתי דרך עולם הציפורים.

 

 

מרכז הצפרות נמצא ממש בראשיתו אך התכניות רבות ומגוונות. אנו כבר יצאנו לדרך ומקיימים פעילויות צפרות הכוללות סיורי צפרות, תצפיות, טיולי אפניים וג'יפים ופעילויות טיבוע ציפורים לקהל הפתוח ומקווים כי דרך הציפורים תעלה המודעות לחשיבות בשמירה על אוצרות הטבע של הנגב.