חדשות

תלמידים יהודים ותלמידים בדואים לומדים יחד לשמור על הסביבה

תלמידים יהודים ותלמידים בדואים לומדים יחד לשמור על הסביבה 1

מפגש שני של תלמידים בדואים מבית הספר עבדה ותלמידים יהודים מבית הספר צין במסגרת לימודי סביבה משותפים.


מפגש שני של תלמידים בדואים מבית הספר עבדה ותלמידים יהודים מבית הספר צין במסגרת לימודי סביבה משותפים.

 

בית ספר היסודי עבדה בעין עבדת אירח בתאריך 20/1215 את תלמידי בית הספר היסודי צין במסגרת מפגש שני של תכנית לימוד בנושאי סביבה, ששני בתי הספר מבצעים.

במפגש זה התלמידים הבדואים הכינו לאורחים ארבע עמדות הדגמה, בנושאים שאותם רצו להמחיש לאורחים. העמדות היו בנושא שימור מזון, לבוש מסורתי, הגמל והסברים על האיזור עצמו – עין עבדת. התלמידים הם אלו שהסבירו בעמדות.

לאחר ארוח, שכלל ארוחת בוקר מסורתית, התלמידים התחלקו לשתי קבוצות, ויצאו ליישוב הסמוך, שם בחנו ביחד את המערכות הסולאריות, המשמשות את התושבים לייצור חשמל לשימוש ביתי. הפעילות כללה הסברים על תפעול המערכת, ותחשיבים שהתלמידים ביצעו בהתייחס לתפוקת המערכת אל מול צרכני החשמל בהם משתמשים בבית.


המערכת הסולארית בבתים הבדואים מורכבת מ 4-6 פאנלים בהספק של 120-150 ואט כל אחד. המערכות ניצבות על עמוד בחצר הבית, ולא על הגג, שכן הגגות לא בנויים מחומר שיכול לשאת את הפאנלים. את המערכות ניתן לסובב בהתאם לתנועת השמש וזה בדרך כלל התפקיד של הילדים בבית. בכל בית יש מערך מצברים שנטענים במשך היום כדי לספק חשמל בשעות בהן אין שמש.

מפגש זה היה השני מבין כמה מפגשים מתוכננים שבמהלכם התלמידים גם לומדים להכיר זה את זה, להכיר את התרבות האחרת וגם ללמוד ביחד את תחומי האנרגיה.