חדשות

עמדת רמת הנגב בעיניין ההתיישבות הבלתי חוקית בהר אלדד

גרעין הראל. התיישבות בלתי חוקי. צילום- דוד כהן

שמוליק ריפמן ראש המועצה : “אני כראש המועצה מתנגד לכל פשרה בעיניין גרעין הראל. הם צריכים לרדת מההר תרתי משמע.”


בתחילת אוגוסט עלתה קבוצת צעירים “גרעין הראל” והקימה התיישבות על פיסגת הר אלדד. התיישבות זו נעשתה ללא אישורים , תיאומים או הסכמות של המועצה או מי מהגורמים המוסמכים.

מזה מספר שנים שנציגי המועצה וראש המועצה מקיימים דיאלוג ודיונים עם חברי גרעין הראל, במהלכם הוצעו להם חלופות מגוונות שיאפשרו להם להתיישב בנגב , בהם נכללו הצטרפות לישובים קיימים במועצה , ואף באר שבע, ירוחם ומצפה רמון.

חברי הגרעין דחו את כל ההצעות, מסיבות הידועות רק להם והודיעו כי בכוונתם לעלות להתיישבות באזור הר אלדד, אזור רגיש מבחינה נופית ובעל ערכי מורשת מן המדרגה הראשונה, אשר אינם מאפשרים התיישבות במקום מבלי לפגוע בערכי הטבע והסביבה.

בתגובה , בשיחות שקיים ראש המועצה עמם הוא הודיע להם באופן שאינו משתמע לשתי פנים כי במידה ויעלו להר אלדד, תפעל המועצה לפנותם.

למרות זאת , כאמור בתחילת אוגוסט במצע חשאי ומתוכנן הם עלו להר אלדד.

עמדת המועצה היא חד משמעית: רמת הנגב מתנגדת בתוקף להתיישבות הבלתי חוקית של גרעין הראל ולמצג השווא ההתיישבותי אקולוגי שחבריה מנסים להציג.

“המועצה פועלת באמצעות כל הכלים שבידה המשפטיים והציבוריים על מנת לפנות את גרעין הראל מהר אלדד.
בהתאם לעמדה זו , הוציאה המועצה לפני כשבועיים צו פינוי והריסה . חברי גרעין הוציאו צו מניעה במעמד צד אחד למנוע את ההריסה.

בתחילת השבוע הגישה המועצה את תגובתה לבית המשפט ואנו ממתינים לדיון המשפטי. במקביל נקטנו בצעד של הוצאת צוו ניקיון לחברי הגרעין לנוכח הנזקים הסביבתיים שקבוצה זו מייצרת באזור זה.

שמוליק ריפמן ראש המועצה : “כמו בכל מאבק מופעלים עלי לחצים פוליטיים כבדים על מנת להשאיר את הקבוצה בהר אלדד או להעבירה למקום אחר ברמת הנגב.

אני מבקש להבהיר באופן ברור את מה שאני אומר לכל מי שפונה אלי בנושא: אני כראש המועצה מתנגד לכל פשרה בעיניין גרעין הראל. הם צריכים לרדת מההר תרתי משמע.”