חדשות

סוסים , אופניים, רכבי 4*4, אמבולנס ואחד פצוע –חילוץ מנחל אלה

חילוץ מנחל אלה. צילום אילן דביר

מה שהתחיל כמסיבת יום הולדת הסתיים בפציעה של אחד המשתתפים וחילוצו. כך נראה החילוץ ממבטם של המחלצים.


קבוצת מטיילים יצאה ביום שישי (22/11/2013) לטיול בנחל אלה. מה שהתחיל כמסיבת יום הולדת הסתיים בפציעה של אחד המשתתפים וחילוצו.
כך נראה החילוץ ממבטם של המחלצים:

 

 

קבוצת טייסי מסוקים במיל ממספר טייסות שונות יצאו לחגוג יום הולדת 50 לאחד מהחברה. בתוכנית – טיול רכיבת אופניים במקומות שבדרך כלל מוכרים מהאוויר ולאחריו ארוחה חגיגית במלון ” בראשית “.

 

הקבוצה הגיעה מהצפון באוטובוס עם כל האופניים , עד פיתחו של נחל יתר (סוכה במדבר ) ומשם החלה הרכיבה.
כטייסי מסוקים הם הכירו את יופיו של נחל אלה (לא אלות – אלה !) ולכן ניווטו עצמם לרכיבת האופניים לכיוון הנחל , אלא שהנחל יפה ועביר למסוקים, אך כלל לא מתאים לרכיבת אופניים ובוודאי לא לכל רכב אחר.
החבר’ה, במקום לרכוב נאלצו להוביל את האופניים ברגל. מיקי , שנעל נעליים ייעודיות לאופניים אבל לחלוטין לא מתאימות למסע רגלי, החליק על סלע ושבר את הקרסול – איי כואב !

 

כמחלצים , המצב היה מצב אידיאלי לשילוב חכם בין כלל יכולות הפינוי שקיימות אצלנו ביחידה : סוסים לעבירות באזורים שאינם נגישים כלל לרכב, מעבר מהסוסים לרכב 4*4 בנקודת חבירה אפשרית ומה-4*4 העברה לאמבולנס שיחכה בכביש.

שלושה סוסים מחוות האלפקות הועמסו על משאית והוקפצו לתחילתו של נחל יתר שם כבר חיכו חנן, אפי , אדם ושני פרמדיקים באמבולנס של מד”א. אפי כבר הספיק ” לדקור ” נקודת חבירה מתוכננת עם הקבוצה ונסגרה התוכנית : הסוסים יחצו את הרכסים ויגיעו לפצוע , הפצוע יועמס על הסוס שעליו אפי ירכב ואפי יוביל את אופניו של הפצוע וכך השיירה תנוע עד לג’יפ של אדם שיקצר מרחק בתוך נחל יתר ויחכה למחולץ.

השטח הינו שטח עבירות קשה ורווי מצוקונים , אבל בגלל שאפי ואילן לא תמיד מטיילים רק על שבילים מסומנים, שניהם הכירו היטב את האזור ונעזרו ב”נאקבים ” קדומים בכדי לחצות את המצוקים ולהגיע לנקודה. (נחל אלה הוא לא שמורה כך שאין בכך, עבירה פלילית ).

נקודת החבירה הייתה שוממה ! מסתבר שהטייסים לא האמינו שנצליח להגיע אליהם עם הסוסים ולכן גררו את הפצוע כשהוא נשען על אופניים עוד כ- 700 מטר מיותרים הרחק מנקודת המפגש. שלושת המחלצים שהופתעו שאין מחולצים בנקודה, נפרשו לסריקה מהירה. אפי רכב לנקודת תצפית גבוהה ,אילן סרק את מעלה הנחל ועמית במורד הנחל. עמית מצא אותם, סימן לאפי , אפי סימן לאילן ושלושת הסוסים חברו ליד המחולץ.

המחולץ הושב באוכף של הסוס “בוספלוס” (זה גם הסוס שסחב את הציוד במעלה הירידה של הר ארדון – זוכרים ?), סידור מיוחד של ארכובת האוכף איפשר שלא יהיה כל לחץ על הרגל הפגועה, אפי רכב על האופניים והמסע זרם דרך הנקבים והרכסים עד לאדם ,חנן ואחד הפרמדיקים שחיכו על דרך הרכב בנחל יתר. טיפול ראשוני של הצוות הרפואי ופינוי 4*4 לאמבולנס – סורוקה- ניתוח – שיחזור עצמות – פלטינות – ולאחר יומיים חזרה הביתה לרעננה.
לארוחת ערב ב”בראשית” הוא לא הגיע.

השתתפו: חפ”ק טלפוני – איתי נווה. מפקד – חנן. צוות רפואי- אדם וצוות מד”א. ניווטים- אפי ואילן. נהגי שטח – חנן ואדם. נהג משאית- אילן. רוכבי סוסים – אפי ,עמית ואילן. רוכב אופניים – אפי. סוסים- בוספלוס, עומר ומאיה. פצוע – מיקי מרעננה. תיאור מילולי – אילן .

 

רשם: אילן דביר יחידת חילוץ הר הנגב