חדשות

מתנדבת חדשה בקיבוץ הדרומי: השמש

דודי שמש חדשים בקיבוץ משאבי שדה. צילום - רוני סגולי

בקיבוץ משאבי שדה מחליפים בימים אלו 220 דודי חשמל לדודי שמש וחוסכים פליטת 227 טון גזי חממה מידי שנה


בקיבוץ משאבי שדה מחליפים בימים אלו 220 דודי חשמל לדודי שמש וחוסכים פליטת 227 טון גזי חממה מידי שנה

 

דודי החשמל שעבדו כבר עשרות שנים בקיבוץ הוותיק ברמת הנגב מוחלפים החל מיום ראשון בדודי שמש. החיסכון האנרגטי בסיום המבצע שווה ערך להורדת 55 מכוניות מהכביש.

 

אם יש לך שמש: ביוזמת המועצה האזורית רמת הנגב יצא  לדרך פרויקט החלפת דודי חשמל לדודי שמש בקיבוץ משאבי שדה. סך הכל יוחלפו בימים הקרובים 220 דודי חשמל, שפעלו בבתי הקיבוץ הוותיק כבר למעלה מעשרים שנים. הקיבוץ, שהוקם ב-1949 ומונה כ-550 תושבים, צפוי לחסוך באמצעות המהלך הנרחב 380,000 קווט”ש בשנה, כמות שווה ערך לחסכון של 277 טון גזי חממה בשנה. כל בית אב בקיבוץ צפוי לחסוך בממוצע כאלף ש”ח בשנה כתוצאה מהמהלך.

 

פרויקט החלפת דודי החשמל הוא הגדול ביותר בתהליך התייעלות האנרגטית שבו החלה רמת הנגב לפני כשנתיים. עלותו של הפרויקט נאמדת בכ-600 אלף ₪ ושותפים לו גם משרד האנרגיה, המסבסד כ-25% מעלותו במסגרת התמריצים שהוא מעניק להחלפת דודי חשמל בדודי שמש, וחברת אמקור – שתבצע את ההחלפה. מהלך ההתייעלות האנרגטית שבוצע בבית הספר “משאבים” שבמועצה כבר הוביל לחיסכון כספי בבית הספר בהיקף של כ-30 אלף ₪ בשנה. בשבועות הקרובים יחל סקר התייעלות אנרגטית גם בעסקים קטנים, שיערך בשיתוף משרד האנרגיה ומט”י.

 

 

שמוליק ריפמן, ראש המועצה האזורית רמת הנגב: ״זהו הפרויקט הראשון שלנו שהוא בהיקף כה רחב בתחום ההתייעלות האנרגטית, שאני בטוח שיהיה מיני רבים. בכוונתנו להמשיך ולעסוק בתחום ההתייעלות בשנים הקרובות, ואני מברך את חברי הקיבוץ על היותם חלוצים גם בנושא זה בישראל״.

 

עלית וייל שפרן, מנהלת היחידה הסביבתית במועצה האזורית רמת הנגב: “החיסכון לבית מחימום מים בשמש ולא בחשמל הוא כ-1900 קווט”ש בשנה. צעד דרמטי כמו החלפת 220 דודים שקול להורדת 55 מכוניות מהכביש, או לצמצום של 100 טון פסולת ביתית בשנה, כך שנראה שאפשר לחסוך הרבה כסף וגם לדאוג לסביבה. אנו מקווים כי ההצלחות ימשכו לתהליכים דומים קיבוצים ועסקים נוספים ברמת הנגב. המועצה גם מובילה את הרשויות המשתתפות בפיילוט הפרדת הפסולת, וזהו עוד צעד בדרך למטרה של הפיכת המועצה לירוקה בישראל.״