חדשות

מצילים את האקליפטוסים בנגב מהתייבשות

מתגייסים למען הלימנים

 

כתוצאה מהשנים השחונות נמצאים עשרות עצים בסכנת התייבשות לאורך כבישי הנגב. המועצה האזורית רמת הנגב, בשיתוף קק”ל, החלו במבצע להצלתם

 

בעקבות פנייה לפייסבוק שלו החליט ראש המועצה שמוליק ריפמן לצאת לפרויקט. המועצה מימנה את המים, קק”ל תרמו את המיכליות- והעצים יחזרו לחיים

 

המועצה האזורית רמת הנגב בשיתוף עם הקרן הקיימת החלו במבצע להשקיית עשרות עצים לאורך כבישי הנגב הנמצאים בסכנת התייבשות. העצים, בעיקר עצי אקליפטוס הנטועים במקבצי “לימנים”, מהווים כתמים ירוקים ומרכזי צל לאורך כבישי הנגב. כתוצאה מהשנים השחונות שחווה האזור מזה יותר משנתיים לא קבלו העצים מנות מים ולאחר הקיץ הלוהט שחווינו החלו עשרות עצים לגלות סימני התייבשות ובלימנים רבים התייבשו העצים הירוקים.

 

פרויקט הלימנים החל ביוזמת הקרן הקיימת לישראל, ומקבצי העצים משמשים כחניון יום ומקום לפיקניקים עבור אלפי המטיילים בנגב, יחידות צה”ל המתאמנות באזור. העיקרון העומד מאחורי הפרויקט הוא שבעת אירוע גשם המים יתנקזו ללימנים, שם נטועים מקבצים של עצים. המים נאגרים בלימן ומחלחלים באיטיות מתחת לפני השטח וכך הם מהווים מקור מים לפרק זמן ממושך יחסית לעצים.

 

בעקבות פניית אחד התושבים בפייסבוק לשמוליק ריפמן, ראש המועצה האזורית רמת הנגב, החליט ריפמן כי המועצה תיקח על עצמה להציל את העצים מהתייבשות. המועצה הקצתה למבצע ההצלה את הקצאת המים הנדרשת וריפמן פנה לקרן הקיימת, לצה”ל ולחברת חשמל, בכדי שאלו יתרמו לצורך הביצוע משאיות של מים. קק”ל נענתה מיד לפניה והקצתה שתי משאיות, שהחלו לפני מספר ימים לעבור בעשרות הלימנים ולמלאם במים על מנת לאושש את העצים עד בוא החורף הקרוב, שאנו מקווים כי יהא גשום. בשולי הדברים ראוי לציין כי חברת החשמל, הפועלת באזור רמת חובב משקה בעודפי מים מתחנות הכוח הפועלות על גז את הלימנים שבין צומת הנגב למשאבי שדה, וכך ניתן לראות כי הלימנים באזור זה ירוקים ומלבלבים למרות הבצורת.