חדשות

מפריחים את הנגב באנרגיה סולארית

הונחה אבן הפינה בתחנת הכוח התרמו-סולארית Plot B באשלים, מהגדולות מסוגה בעולם


הונחה אבן הפינה בתחנת הכוח התרמו-סולארית Plot B באשלים, מהגדולות מסוגה בעולם

שמוליק ריפמן בדברי ברכתו בטקס: לפני יותר מעשור הצבתי חזון לפיו רמת הנגב תהיה עמק הסיליקון של האנרגיות המתחדשות בישראל. היום קבענו עובדה בדרך ליישומו.

 

ביום חמישי 11.6 במעמד שר האנרגיה, ד”ר יובל שטייניץ, ראש המועצה ואורחים מכובדים נערך טקס הנחת אבן פינה לתחנת הכוח התרמו סולרית PLOT B שבימים אלה הוחל בהקמתה בסמוך לישוב אשלים.
“מגלים” היא חברת הזיכיון בשיטת BOT בבעלות קרן נוי (49.9%), ברייטסורס (25.05%), ואלסטום (25.05%) שזכתה .בדצמבר 2012, במכרז של מדינת ישראל לבנייה, תכנון, מימון וההפעלה של תחנת כוח תרמו-סולארית באשלים. התחנה תפיק 121 מגה-וואט ואשר צפויה לספק 320 גיגה-וואט של חשמל בשנה לרשת החשמל של ישראל. עלות הפרוייקט נאמדת בכ -3 מיליארד שקל. כש-80% מהמימון גויס על ידי קבוצת בנקאות ישראלית בראשות בנק הפועלים והבנק האירופי להשקעות, כאשר יושלם הפרויקט, לקראת סוף שנת 2017, מתקן האנרגיה ב-Plot B באשלים יהיה בין הגדולים מסוגו בעולם.

מתחם האנרגיה הסולארית באשלים, הכולל שני מיזמים תרמו-סולאריים ומיזם פוטו-וולאטי, יפיקו כמעט 300 מגה-וואט של חשמל, כ-2% מכושר ייצור החשמל של ישראל, ויסייעו למדינה להגיע למטרות שהציבה לעצמה לספק 10% מייצור החשמל של ישראל ממקורות אנרגיה מתחדשים עד לשנת 2020.

מתקן Plot B באשלים של מגלים נבנה על ידי קונסורציום בראשות אלסטום, מובילה עולמית בייצור חשמל היושבת בצרפת, ויפעל בטכנולוגיית המגדל הסולארי החדשני של חברת ברייטסורס, שפותח כמקור לאנרגיה מתחדשת, יציבה, אמינה ואחראית, בהשוואה למקורות אנרגיה מתחדשים אחרים הזמינים בשוק. מאפיינים ייחודיים של המתקן כוללים את מגדל השמש בגובה 250 מטרים העומד במרכזו של שדה בשטח של 3.15 קמ”ר, המכוסה ביותר מ-50,000 הליוסטטים (מראות) העוקבים אחר השמש על פני שטח מצטבר של מעל 1 מיליון מטרים רבועים.

מעבר ליעדי האנרגיה הנקייה, מתקן Plot B באשלים יענה גם על המטרה המוצהרת של מדינת ישראל להביא מקורות פרנסה איכותיים לנגב. הוא יעסיק יותר מ1,000 מהנדסים, טכנאים, עובדי הקמה ושירותי תמיכה.

במהלך 25 שנות הפעילות המתוכננת למגלים, ובאמצעות קבלן התפעול והתחזוקה – יועסקו בו באופן קבוע 45 אנשי צוות מיומנים.