חדשות

מסלולי מים ברמת הנגב – אביב 2013

שניה לפני שהקיץ מגיע, קבלו כמה מסלולי מים ברמת הנגב


שניה לפני שהקיץ מגיע, קבלו כמה מסלולי מים ברמת הנגב

 

נחל עבדת – מאגרי מים נבטים ובורות עתיקים מלאים במים

 

נחל עבדת מתחיל מול העיר העתיקה עבדת ויוצא לכיוון מערב.
השטח הוא שטח אש ומחייב תאום מול מתא”ם פיקוד דרום בטלפון 08-9902926 .
מכיוון שחלקו הראשון של המסלול עובר בשטח אש שאינו בשימוש ניתן לבקר בקטע הראשון בכל ימות השבוע.
תחילתו של המסלול מול העיר עבדת וניתן ללכת ברגל או לנסוע ברכב גבוהה עד לבורת רמליה הסימון מתחיל באדום ועובר לשחור עד לבורות.

מרחק ההליכה לבורות כ- 2.5 ק”מ לכל כיוון.
לבעלי רכבי 4X4 חוזרים למסלול האדום וממשיכים מערבה ודרומה בנחל עבדת .

שביל הגיפים חוצה את נחל צין וממשיך מעל ערוצו של נחל עבדת דרומה . בחציית השביל את ערוצו העמוק של נחל עבדת, בצמוד לאזור הטרסות הגדולות, ישנם מספר בורות שהתמלאו במים מגשמי החורף ואלה יחזיקו מים עד לחודש יוני לפחות.

את הבור הגדול שבו גם ניתן לטבול ניתן לזהות בקלות ע”פ המחשוף הלבן שהוא יוצר מעל ערוץ נחל עבדת בגדה הצפונית של הנחל. הגעה לבור מחייבת הליכה קצרצרה מהשביל כ- 50 מטר .

לאחר שטבלתם בבור מים. המשיכו במעלה נחל עבדת חצו את כביש הגישה לבסיס רמון (החצייה היא מימין ממערב לגשרון) עולים על הכביש ומיד יורדים שוב לנחל.

ממשיכים ע”פ הסימון האדום בנחל עד לבורות עבדת שבנחל עבדת כ- 5 ק”מ מהכביש שחציתם לבסיס רמון.

3 הבורות החצובים יוצרים מערכת מים מרהיבה אחד או שניים מהם ישמרו מים לכל אורכו של הקיץ.
חזרו בחזרה לכביש בסיס רמון וצאו בחזרה לכיוון עבדת העתיקה.

 

מסלולים לבעלי ג’יפים: נחל ציחור וחיון

 

אורך המסלול: יום שלם (להתחיל את הכניסה לשטח מוקדם בבוקר)
רמת הקושי: קלה למי שמכיר נסיעות שטח.
עונה מומלצת לטיול: בעיקר עונת הסתיו , החורף והאביב.

קצת מידע על האזור …

• אזור הנחלים הגדולים הוא אזור רחב וגדול המנקז את כל אזור הר הנגב הגבוה , הר כרכום, מישורי הפארן וחלק מסיני לשטח ישראל משם לבקע הערבה ודרכו לים המלח.

עולים על הגיפ ועולים דרומה …

1. תחילת המסלול בכביש 40 בק”מ 29 – 13 ק”מ דרומית לצומת ציחור. בדרך לציחור עצרו להתרעננות בחוות הבודדים לפני מצפה רמון רצוי להצטייד ביין מקומי מיקבי רמת הנגב או בגבינות עיזים בחוות (להביא צידנית).

2. בסמוך לגשר העובר מעל נחל חיון פונים מערבה בסימון שחור (במידה והגעתם לישוב שיטים עברתם את הפניה) הנסיעה קלה מאד בערוץ רחב בין עצי שיטים גדולות . (כניסה נוספת בציר שונה קיימת גם בנחל ציחור כ- 2 ק”מ לפני צומת ציחור)

3. אחרי 19 ק”מ מגיעים לשער צניפים פונים דרומה בשביל הכחול (עוד כ- 5 ק”מ) לגב צניפים הגב נמצא ממש מתחת לחיבור בין הדרך המסומנת בכחול ולדרך המסומנת באדום . ממש מתחת למפל קטן יש גב מים מרהיב שווה את המאמץ של הליכה רגלית קצרצרה כמה עשרות מטרים.

4. עולים צפונה בדרך האדומה לבקעת צניפים וממינה לנחל קטיפה ע”פ הסימון האדום לאחר כ- 10 ק”מ מתחברים עם ציר כחול המגיע ממזרח ואיתו ממשיכים מערבה לקניון נחל לבן. גם דרך זאת כמו בנחל צניפים היא מלאה בעצי שיטה במיוחד בתוך ערוץ הנחל בנחל שגיא. בנסיעה בשביל הכחול לכיוון צפון / מערב כ- 14 ק”מ עד לפניה מזרחה בדרך המסומנת בירוק לקניון נחל לבן. הדרך הירוקה מתעקלת דרומה ודורשת קצת תשומת לב על תוואי הציר אך גם היא קלה יחסית עד לתחילתו של הקניון כ- 3 ק”מ.

5. הקניון הלבן כשמו כן הוא… קניון לבן עמוס בגבי מים שווה את המאמץ וההליכה מהרכב.

6. את הדרך חזרה צפונה נמליץ לעשות באור יום ולצאת מהשטח לא אחרי השעה 3 .

7. סעו בחזרה בציר הכחול עד לחיבור עם הציר האדום שממנו הגעתם מדרום. סעו צפונה בציר האדום עד לנחל פארן והחיבור לכביש 40. על הציר הכחול חזרה לאדום כ- 14 ק”מ ובאדום צפונה עד לכביש 40 כ- 28 ק”מ . גם לאורך נחל פארן תוכלו ליהנות משאריות גבים אחרונים שנתמלאו בשיטפונות האחרונים.

הצטיידות במפות ופרטים על המסלול ניתן לקבל במרכז המידע אשר במבואת מצוק הצינים של רשות הטבע והגנים 08-6554418 או באתר חי רמון במצפה רמון 08-6588755

 

עין ירקעם עין זיק ועין עקב

 

יציאה מבאר שבע ונסיעה דרך דימונה למכתש הגדול, לא פונים ימינה למכתש אלה ממשיכים ישר לכיוון מפעלי אורן, מיד אחרי הצומת למכתש תתקלו בשלט קטן לעין ירקעם הפניה שמאלה (מזרחה), משאירים את הג’יפ שם והולכים כמאתיים מטר עד לגב הגדול של עין ירקעם (מומלץ להתרחץ) אם יש זמן אנו מציעים להמשיך במורד הנחל לראש מעלה פלמ”ח תצפית נוף מרשימה ביותר, במיוחד בשעות אחה”צ.

ממשיכים משם למפעלי אורון ושמים לב לכביש העוקף את המחצבות מממערב לפני השער כחצי ק”מ, יוצאים מהמחצבות דרומה על פי השילוט לשדה בוקר, מחפשים את הירידה לנחל עפרן (סימון אדום) בתחילתו של הנחל יש גב ענק ששומר מים עד אמצע הקיץ מקום מצוין לרחצה בלי שיפריעו לכם. ההגעה לגב מצריכה הליכה של 300 מטר מהרגע שעוזבים את הג’יפ כדאי להתעדכן לפני שמגיעים על מנת לוודא שיש שם מים.(ביס”ש שדה בוקר 6532016-08)

חוזרים לג’יפ ונוסעים לעין עקב הידוע ניתן לעצור לפני כן בעין זיק הירוק והמרשים עם חורשות הצפצפות והדקלים. בעין עקב הטבילה היא חובה לפני סיום הטיול.

 

 המלצות נוספות

 

1. קניון לבן דרומית להר כרכום– נסיעה 4X4 מבאר אשלים , זהו שטח אש ,חובה תיאום לטיול בסופ”ש מול מתאם פדם.

2. עין עקב– מסלול הליכה שעתיים לכל כיוון או כחצי שעה 4X4.

3. עין אומטינה וגב זרחן, לבעלי 4X4, נסיעה שעה או שעתיים הליכה- הגבים מלאים לרחצה.

4. עין ירקעם- בריכות שכשוך, אפשרות הגעה עם רכב פרטי וכ-5 דקות הליכה מהחנייה לגבים.

5. עין אומסלח– אפשר להגיע משתי דרכים ממצפה רמון או מהמדרשה, מסלול קשה , רק ב- 4X4.

6. גבי חווה- ניתן להגיע ב 4X4 ממצפה רמון או מעבדת, נסיעה של 45 דקות דרך שטח אש פעיל, חובת תיאום מול מתאם פיקוד דרום.

7. גב ימין- 10 דקות הליכה מהכביש, נכנסים מהמכתש הגדול לכיוון מעלה עקרבים, משאירים את האוטו בחניון מעלה עקרבים. ההליכה היא בשטח אש, חובת תיאום מול מתאם פדם.

8. גב צניפים – שעה עד שעה וחצי נסיעה ממפגש נחל ציחור עם כביש 40, רק ב 4X4, חובת תיאום לכניסה לשטח אש פעיל.

הגבים נמצאים ברובם בשמורות טבע, נסיעה על שבילים מסומנים בלבד!

 

טיול נעים