שביל ישראל. מטיילים על הר כרבולת. צילום נמרוד צברי

שביל ישראל ברמת הנגב

שביל ישראל הוא שביל הליכה החוצה את מדינת ישראל לכל אורכה מקיבוץ דן בצפון ועד בית ספר שדה אילת, על חוף מפרץ אילת. אורך השביל הוא כ- 940 ק"מ והוא עובר בכל תצורות הנוף, האוכלוסיה, ההתיישבות וההוויה שיש למדינת ישראל להציע.

השביל עובר בין הרים ועמקים, בין כפרים ובין ערים, חוצה יערות, מגיע לים וחוזר מדבר. הוא עובר בין דתות ועדות ומחבר בין ישן לחדש.

 

הרעיון

 

יוזם הרעיון של שביל ישראל הוא אברהם תמיר ז"ל, איש טבע ועיתונאי ב"דבר לילדים". אברהם טייל על שביל האפלאצים בארה"ב והעלה את רעיון סימון שביל דומה בארץ עוד בראשית שנות ה-80 בפני אורי דביר, יו"ר הועדה לשבילי ישראל.

הועדה לשבילי ישראל החלה את עבודות התכנון של התוואי וסימונו באמצע שנות השמונים, והוא נחנך רשמית ב- 1995 על-ידי הנשיא עזר וייצמן ז"ל.

 

המקומות

 

בתחומי המועצה עובר שביל ישראל:

על הר הכרבולת מעל מכתש הגדול, בנחל צין, על דרך הבשמים ברמת עבדת ובמכתש רמון.

 

הר הכרבולת הינו המסלול הקשה ביותר וגם היפה ביותר על שביל ישראל. להולכים על הר הכרבולת מצפה חוייה מיוחדת כאשר מצד אחד מצוק תלול של עשרות מטרים ויותר הנופל לתוך המכתש הגדול ומצד שני שיפוע תלול של 45 מעלות שאינו מותיר אפשרת אלא ללכת על ראש המצוק עם תחושה של הליכה על להב של סכין. הירידה בנחל עפרן הינה אחת מן המאתגרות ביותר והיפות ביותר בכל הנגב.

 

המסע

 

שביל ישראל הפך בשנים האחרונות לא רק לדרך נפלאה להכיר את הארץ דרך הרגלים, אלא גם למסע אישי מרתק לבני כל הגילאים. עשרות אלפי צעירים לפני גיוס כמו גם צעירים ברוחם הפורשים לגמלאות, הלכו לארכו של כל השביל והם מצטרפים למאות אלפים שמטיילים על השביל בקטעים קצרים.

בשנים האחרונות מטיילים מחו"ל "גילו" את השביל שלנו ומספרם הולך וגדל בכל עונה. השביל מהווה דרך נהדרת לבני נוער יהודים מהתפוצות להכיר את ארצנו הנפלאה.

 

מלאכי השביל

 

את ההולכים בשביל מלווים לכל אורכו "מלאכי השביל" הדואגים למטיילים ומסייעים במתן לוגיסטיקה.

מלאכי השביל הינם אנשים פרטיים וגופים מסחריים המעמידים את עצמם לרשות המטיילים בשביל ישראל.

מטיילים רבים עוצרים לצרכי הצטיידות, לינה ומקלחת אצל מלאכי השביל. מלאכי השביל נמצאים במשאבי שדה, שדה בוקר, במדרשת בן גוריון ובמצפה רמון. בתחומי המועצה יש אנשים אשר נרתמים לעזור למטיילים גם בהקפצות והטמנות של מים לחניוני הלילה.

 

למידע נוסף על המסע המופלא ועל ההכנות לקראתו כנסו לפורום שביל ישראל.

אתר שביל ישראל >>