טוויה בכפר אריכא

תיירות במגזר הבדואי בהר הנגב – ביקורים וסיורים בכפרי הרועים ובאוהלים המסורתיים

הר הנגב הוא האזור האחרון שבו ניתן לחוות את חווית התרבות הבדואית האמיתית

 

 

בכפרי הרועים המסורתיים הפזורים לאורך כביש 40 בין שדה בוקר למצפה רמון נמצאים אחרוני הבדואיים המסורתיים המנסים לשמר , למרות הקדמה, את שורשי המסורת הקדומה.

 

נכון הם כבר כמעט ולא לובשים בתלבושת המסורתית, נכון כבר אין גמל שאיתו צועדים לאורך הכביש ונכון כמעט כולם מצוידים בפלאפונים משוכללים. אך בין כל אלה הם מתעקשים להתגורר באוהלים ובתנאים הבסיסים, שומרים בקנאות על מקורות הפרנסה המסורתיים עדרי עיזים, גמלים, כבשים. מקפידים תמיד כי האוהל יהיה פתוח למבקרים ויכבדו כל אורח המגיע לביתם.

למבקרים זאת חוויה תרבותית חזקה שבה נשאבים לתוך הקשיים של שמירה על מסורת וחיים ע"פ כלליה בעידן המתקדם.

הילדים אומנם הולכים לביה"ס אך במרבית השבטים תמצאו את הקטנטנים צמודים לאמותיהם ו"בעונת העשב" גם הם יוצאים אחרי העדרים למרעה הקרוב.

כבר מגיל צעיר הם לומדים להוביל חמור או עדר קטן, ומקבלים אחריות שלנו נראה מורכבת ומסובכת לילד קטן.

הבדואים המסורתיים בשבטי הרועים מכניסי אורחים ושמחים לביקורי תיירים בבתיהם, בנוסף להכנסת האורחים הם למדו לאחרונה לספר את סיפור חייהם ולהציג את אורח החיים המסורתי- זאת במסגרת קורסי התיירות שנעשו בשבטים בהשתתפות משרד התיירות ומועצה האזורית רמת הנגב .

כיום רבים מהם כבר יודעים להדריך, לקבל קבוצות ומשפחות, לאפשר ארוחה קלה או אירוח באוהל .

בשנה האחרונה החלו הנשים להצטרף לתהליך התיירות ולייצר מלאכות מסורתיות אצלן באוהל, זהו תהליך מורכב שבו הצטרכו הנשים לחזור וללמוד את הטוויה הידנית, שזירת החוטים, האריגה בנול ריצפה , תפירה ורקמה . פעולות רבות שמרבית מנשות השבטים כבר אינן זוכרות או שמעולם לא למדו.

כך מצאנו את עצמנו מקבצים נשים מבוגרות המכירות את המלאכות העתיקות ואלו מלמדות את הצעירות לחדש עשייה זאת כמו סבותיהן .

כבר היום ניתן לבקש באוהלים לראות ולהתנסות בעשייה המסורתית לבקש לנסות לטוות חוטים ולנסות לארוג בנולי הרצפה וגם לרכוש מוצרים ייחודים שמעמידות הנשים למכירה.

 

איך מגיעים?

 

אוהלי האירוח נמצאים מיד אחרי הישוב מדרשת בן גוריון (לנוסעים דרומה ) ובסמוך לפני לכניסה העליונה של עין עבדת מסמן דגל ראשון את הפניה מערבה וזאת הכניסה לאוהל של סאלם אל וואדג אוהל יפה ומושקע – 054-3510824 והכניסה לשבטי הרועים בעבדת.

בהמשך כביש 40 לפני העיר עבדת תבחינו באוהל הנמצא קרוב ביותר לכביש זהו אוהל האירוח של עיד אל קשחר אוהל ארוח ותיק עם אוהלי לינה סביבו 057-7762166

בכניסה לנחל חווה מיד אחרי העיר העתיקה עבדת יש פניה מזרחה לאוהלי הרועים של נחל חווה שם יש כפר מסורתי ביותר שישמחו להציג בפניכם עבודות אומנות ולכבד אתכם בתה מתוק

סאלם אבו בלייא -050-5423523

בנחל אריכא, הכפר הנסתר שליד מצפה רמון מארחים מספר בדואים בוגרי קורס התיירות הראשון את המבקרים בכפר נקי ומסודר ואוהלים נעימים הכפר התארגן עם טלפון אחד לתאום סיורים והדרכות אדווה גולני תסייע לכם לתאם את הביקור – 054-4574593

 

למה לצפות?

 

בכל המוקדים ישמחו לארח אתכם להגיש תה קפה, אם תרצו ארוחה קלה של פיתות ,לבנה וחומוס או ארוחה כבדה יותר עם בשר כדאי לתאם.
לינה, טיולי חמורים או גמלים וסיורי אומנות אצל האוהלים ישמחו בתאום.

הקפידו לכבד את המארחים הגיעו בלבוש צנוע, דברו בכבוד ובנימוס ותזכו לחוויה ייחודית ונעימה.