קבר בן גוריון. צילום עזרא צחור

מצוק הצינים

מסלול מעגלי ברוחו של בן גוריון: מקבר בן גוריון דרך הטיילת החדשה ועד לצריף בן גוריון דרך גבעת הפסלים, מיצד צין, ומנחת שדה בוקר.

 

את המסלול נתחיל ברחבת הכניסה לאחוזת הקבר של דוד בן גוריון, שם ניתן להצטייד במים ולהשאיר את הרכב ללא חשש.

תחילת המסלול דרך אחוזת הקבר של דוד בן גוריון תוך כשתי דקות תבלעו בגן לאומי עמוס צמחיה מדברית שנפתח לאחוזת הקבר הממוקמת מול אחד מהנופים היפים בארץ נוף בקעת צין ומצוק הצינים.

הטיילת ממשיכה בקטע קצר וחדש שניבנה לאחרונה לאורך המצוק בתוך מדרשת בן גוריון. המשיכו לאורך הטיילת עד קצה הגדר המקיפה את הישוב (בקטע זה תוכלו לראות יעלים בעיקר בחודשים מאי- דצמבר). בזהירות צאו מהגדר ולכו לאורכה של הגדר מחוץ לישוב לכיוון צפון ועם השביל לכיוון מזרח. הקפידו לעקוב אחרי השילוט של גן לאומי הנמצא תמיד מימינכם.

לכו מזרחה עד למנחת שדה בוקר (זהו מנחת למטוסים קלים שנבנה בתקופתו של בן גוריון בשנות ה- 60 ואיפשר לאורחים רמי דרג לקפוץ לביקור אצל ה"זקן").

בקצה הדרומי של המנחת יש מעבר צר עם כבל תוחם מימין. הנכם יכולים לגשת למיצד צין החפור: זהו מיצד רומי ,ואולי קדום יותר, ששמר על הדרך העולה מהערבה ופטרה (דרך הבשמים). מיצד זה שלט על תנועת השיירות העולות ויורדות מבקעת צין למישור צין ואח"כ בדרך לחלוצה.

לצד המיצד יש אנדרטה קטנה לזכרם של החמישה שצעדו לפטרה אחד מהם חבר קיבוץ שדה בוקר (איתן מינץ ז"ל).

מומלץ מאד להמשיך דרומה מהמיצד לגבעת הפסלים כ- 2 דקות הליכה נוספות.

הגבעה נקראת גבעת הפסלים על שום הפסלים שהציב הפסל הסביבתי עזרא אוריון שהתגורר במדרשת בן גוריון שנים רבות.

ה"רלסים" המוצבים על הגבעה מדמים קבוצת מטיילים ומרחוק קשה להבחין מיהו מטייל ומיהו הפסל.

 

חוזרים חזרה למנחת ומכאן 2 אפשרויות: האחת חזרה למדרשה בשביל הקצר וחזרה למכונית או המשיכו לאורך המנחת לכיוון קיבוץ שדה בוקר והיכנסו בשער האחורי של הישוב לצריף בן גוריון.

בכניסה לצריף תערוכה המציגה את תולדות חייו של בן גוריון בהקשר לנגב ולתולדות המדינה ובצריף עצמו מוזיאון המשמר את אורך חייהם של פולה ודוד בן גוריון כראש ממשלה ובשנותיו האחרונות.

 

מהצריף דרך נוחה יחסית לאורכו של כביש 40 (אתם יכולים לבחור האם ללכת מצידו המזרחי או המערבי) עד לכניסה למדרשה ולקבר בן גוריון.

אורך המסלול כולו כ- 8 ק"מ זהו המרחק והמסלול שנהג בן גוריון ללכת מידי בוקר בזמן שהתגורר בקיבוץ.

 

בעוברכם ליד מתקן הביוב ניתן להציץ ואולי לזכות לראות עדת ציפורי מים הנחה באמצע מסע הנדודים דרומה לאפריקה.

 

פרטים נוספים

בתחנת המידע של רשות הטבע והגנים 6554418-08