חלמוניות

אל החלמוניות ברכס בוקר- חודש אוקטובר (סתיו)

החלמונית, כשמה כן היא צהובה ומרשימה, נדירה ויפיפיה, נסתרת בין סלעים ונקיקים בעלת תפרחת גדולה היוצאת מהאדמה. מבצל קטנטן ללא גבעול ועלים ונמצאת בריכוזים קטנים בנקודות בודדות בנגב.החלמונית מרבה את עצמה באתר עצמו בהזרעה עצמית או בפיצול בצלים.

מרבדי החלמונית פורחים באתרים מבודדים ובריכוזים קטנים בפעם אחת ותוך 3 שבועות נגמרת הפריחה כליל.

 

המסלול:

 

מסלול המובא כאן הוא לאתר החלמוניות ברכס בוקר סמוך לנחל בוקר ולחוות הבודדים "נחל בוקר" ו"זית המדבר". היציאה למסלול מחוות הבודדים "נחל בוקר".

נוסעים דרומה על כביש 40 לכיוון שדה בוקר אחרי צומת טללים לכיוון דרומה יורדים מהכביש בק"מ 136, כ- 10 ק"מ דרומית לצומת טללים (יש שילוט).

במידה והגעתם נמליץ להיכנס לחוות נחל בוקר וליהנות מטעימות יין במרתף היין המרכז את כל היינות המיוצרים ביקבי הבוטיק בנגב (טלפון: -052-6822930) שם תוכלו לקבל הנחיות מדויקות כיצד להגיע לאחד משני מוקדי הפריחה.

בסמוך לחוות נחל בוקר ממוקמת חווה נוספת – זית במדבר עם ג'חנון מצוין ואירוח נעים על המרפסת המרהיבה. (בתאום מראש בטלפון 052-5583065)

אם הגעתם בסוף שבוע והחוות סגורות תאלצו למצוא את דרככם לבד אבל זאת לא משימה קשה במיוחד.

החנו הרכב בסמוך לאחת החוות "זית המדבר" או "חוות נחל בוקר" וצאו רגלית לעץ השיטה שנמצא מצפון לנחל בוקר. העץ נמצא במרחק של פחות מקילומטר מהחוות ונראה בברור בכיוון מערב צפון מערב.

ברגע שהגעתם לעץ השיטה דרככם מובטחת, מרחק הליכה של עוד 300 מטר על פי השביל המסומן באבנים יוביל אתכם לריכוז הפריחה באתר. לסקרנים יש אתר מרשים נוסף בערוץ המגיע לעץ השיטה ממזרח, עלו במעלה הערוץ וברגע שמימינכם יש מחשופי סלע גדולים טפסו למחשוף הסלע ע"פ רוב בתחתית המשטח סלע מבצבצים הפרחים הצהובים, זהירות לא לדרוך.

לצלם לצלם לצלם לא לקטוף או לגעת.

למקדימים לילה או לאלה שטיילו אחרי הצהריים ונשארים ללילה, נמליץ על לינה ב"זית המדבר" – לינה באוהלי טיפי מרשימים למשפחות או לזוגות, או בבקתות האירוח של אחת משתי החוות "זית המדבר" או חוות "נחל בוקר".

אתר חלמוניות נוסף יש ברכס חלוקים בסמוך לפארק ירוחם יש שילוט ושביל מסומן. גם שם כחצי שעה הליכה רגלית.

 

פרטים נוספים:
בית-ספר שדה שדה-בוקר 08-653201
מרכז מידע תחנת מצוק הצינים 08-6554418