חדשות

חמוש במשקפיים: מבט מפוקח בסוגית תיכון אזורי ברמת הנגב

סטודנטים לומדים students.sxc.hu

“אין מספיק תלמידים במועצה להקים עוד תיכון”. ערן דורון, מנהל אגף חינוך וקהילה, מסתכל על נושא בי”ס תיכון בעינים פקוחות


 “יש אדם רואה הכל באור ורוד ורוד
זה לא טוב אומרים כולם אפילו רע מאוד
יש אדם רואה הכל באפלה קודרת
זו אותה המחלה רק בצורה אחרת

אל תרכיבו משקפיים
לא קודרות ולא שמחות
הסתכלו נא בעיניים
בעיניים פקוחות”

(מילים: נתן אלתרמן, לחן: מיקי גבריאולוב, ביצוע : אריק איינשטיין מתוך “חמוש במשקפיים” 1980)

 

לפני שלוש שנים, מאז נבחרתי להקים את אגף קהילה וחינוך, הרכבתי משקפיים חדשות על האזור. למרות שהתגוררתי כבר כ- 15 שנה במועצה וביצעתי שלושה תפקידים שונים במסגרת המועצה האזורית, לא הכרתי את המציאות של תלמדי התיכון שלנו.

 

ומהי המציאות דרך המשקפיים שלי: מכיתה ט’ נפסקת הפעילות האזורית ובני התיכון שלנו נפוצים לשלושה תיכונים. המשמעות היא פירוק חברות הנעורים ביישובים, יצירת מציאות חברתית מורכבת ובעייתית הבאה לידי ביטוי בנשירה סמויה, השתתפות מינורית של תלמידי רמת נגב בפעילויות חברתיות מעבר לתוכנית הלימודים הסטנדרטית, מצוקה קשה במדריכי תנועת נוער והפסקה כמעט מוחלטת של כל הפעילויות האזוריות בתחום הספורט והתרבות. מעבר לכך לא צינתי את בעיית ההסעות שגורמת ל תלמידי כיתה ט’ לבלות כ- 580 שעות בשנה באוטובוס!!!!!!

 

מנגד, יש תיכון בתחומי רמת הנגב, התיכון לחינוך סביבתי במדרשת בן גוריון שכ- 50% מתלמידיו הם ילדים של תושבי המועצה האזורית רמת הנגב.
תיכון זה נמצא כבר מספר שנים במשבר קשה. המשבר הוא רב מערכתי ויש לו היבטים פדגוגיים, חינוכיים וכלכליים, עד כי בתחילת שנת הלימודים האחרונה הושבתו הלימודים לפרקים כמעט חודשיים. אף על פי כן מדובר בתיכון ייחודי ובאוצר אותו חשוב לשמר.

 

זאת המציאות מבעד למשקפיים שיש לי.
אני מניח שיש שרואים מבעד למשקפיים שלהם מציאויות נוספות, אבל כמו תמיד מומלץ להבחין בין עיקר לתפל, בין מאוויים לעובדות, בין סיסמאות למעשים ובין נתונים לבין מניפולציות מסוכנות. אני מודע לכך כי יש כאלה שרואים את המציאות אחרת וזו זכותם המלאה. אני מכבד אותה כל עוד לפחות יהיה בסיס עובדתי מוצק לטענותיהם.

 

המציאות שהתחוורה לי הביאה אותי באופן די מהיר בשנת 2011 בתאום ובגיבוי ראש המועצה, להקמת שולחן חשיבה אזורי למציאת פתרון לבעיה עבור תלמידי התיכון של רמת הנגב. לאחר שנה של דיונים שהחלו באפריל 2011 והסתיימו באפריל שנה לאחר מכן. לצערי הרב בקרב הקבוצה לא הייתה הסכמה בין כל הנוכחים לגבי הפתרון הרצוי אבל היה מוסכם על רובנו שהמצב הנוכחי הוא רע. אף על פי כן לא הצלחתי לשכנע את חברי מליאת המועצה שהאפשרות היחידה היום לפתור את הבעיה היא ביצירת מסגרת משותפת עם התיכון לחינוך סביבתי.

 

גם היום שלוש שנים אחר כך אנחנו באותה נקודה: אין מספיק תלמידים במועצה להקים עוד תיכון.

 

יש היום במועצה (מדרשת בן גוריון למי שעוד לא הבין היא יישוב במועצה האזורית רמת הנגב) תיכון ובו לומדים 50% מהתלמידים שלנו שזה סה”כ 130 תלמידים. אין בשום צורה שהיא אפשרות להקים עוד תיכון ל130-300 תלמידים באופן שיאפשר מגוון חברתי, עושר פדגוגי, ושכר לימוד סביר ומתאים לכל נפש.

 

אם בשנת ה- 60 לקיום המועצה האזורית, יש החפצים לסגור את התיכון הסביבתי ולהקים על חורבותיו תיכון אזורי, הדרך הבטוחה לעשות זאת היא להקים תיכון אזורי בו יחוייבו כל תלמידי רמת הנגב כולל אלה של מדרשת בן גוריון ללמוד בו. אם מישהו רוצה מסגרת על אזורית לילדים שלנו מבלי להרוס אלא לייצר דבר חדש וטוב, הדרך היחידה בשנים הקרובות היא באמצעות שיתוף פעולה על התיכון לחינוך סביבתי. הפוטנציאל הוא אדיר ויאפשר מיצוי של כל המשאבים האזוריים באופן מושכל.

 

ההצעות להקים בית ספר שש שנתי תביא להקמת תיכון חדש אך תפגע אנושות בבית ספר משאבים ובבית ספר צין, וביכולת שלהם לתת מענים לכלל הצרכים של הילדים. כלל אני מאמין כי “מה שעובד אל תקלקל”.

אני מקווה שתוך 5-10 שנים תהייה ברמת הנגב מספיק אוכלוסייה שנוכל לבחון את סוגיית תיכון נפרד מהתיכון לחינוך סביבתי, אבל עד אז כל מי שמתנגד למהלך אני מציע שיסתכל לילדים מעל כיתה ד’ ויסביר להם שהם צריכים להמשיך לסבול את ההסעות גם בשנים הקרובות.

ערן דורון, מנהל אגף קהילה וחינוך

 

תגובת דוברת המועצה לטענת ענן שיאון כי נחסמה דרכו לפרסום בעיתון המועצה:

עיתון המועצה פתוח לדיון והבעת עמדות שונות של התושבים יחד עם זאת מטבע הדברים קימת מגבלה של מקום ומספר מילים לכל כתבה.
משיקולים אלו ולנוכח העובדה כי חודשיים קודם הוקדש עמוד שלם לסוגיה החשובה של תיכון אזורי ברמת הנגב, נתבקש ענן לקצר את המאמר שלו (כפי שנתבקשו ונענו כותבים אחרים), יתר על כן, הצעתי לו טיוטה מקוצרת על ידי שתציג את הנתונים תבהיר את עמדתו. ענן בחוסר תום לב בחר שלא להיענות להצעתי .
לצערי בחירה זו לוותה בהאשמות שווא והטלת דופי .

אדוה לויד , דוברת המועצה