חדשות

התוכנית האסטרטגית למען שיפור איכות חייהם של האזרחים הוותיקים הושקה ברמת נגב

ההשקה של תוכנית הרפורמה לאזרחים הוותיקים, התקיימה ביום חמישי
ה- 20/9/2012 במועצה אזורית רמת נגב, במעמד סגנית השר לאזרחים וותיקים, ד”ר לאה נס, מנכ”ל המשרד לאזרחים וותיקים, אהרון אזולאי, ראש מועצת רמת נגב שמואל ריפמן, היועצת לאזרחים וותיקים ברשות, ענת לב רן, והצוות המקצועי שיוביל את התוכנית.

רפורמת האזרחים הוותיקים, “חיים בגיל” יוצאת לדרך בימים אלו, והיא עתידה לשנות מהיסוד את תפיסת הרשויות המקומיות על האזרחים הוותיקים במדינה.

במהלך 2012 תיכנס הרפורמה לכ- 100 רשויות ברחבי המדינה ועד שנת 2014 כל הרשויות בישראל יהיו חלק מהתוכנית. בשלב ראשון, תבנה המועצה פרופיל יישובי הממפה את מצבם של האזרחים הוותיקים בכל תחומי החיים. בשלב הבא, תגובש תוכנית אסטרטגית על ידי שולחן עגול של מומחים לתחום הזקנה, שעברו הכנה מקיפה על ידי מומחי המשרד לאזרחים ותיקים, בהתאם לפרופיל היישובי. בסוף השנה הראשונה לפרויקט, תוצג התכנית המלאה הכוללת מגוון תוכניות ביצועיות לשינוי ושיפור התשתיות הקהילתיות, החברתיות והעירוניות. התוכנית תיושם באופן מיידי לטווח של 15 שנים.

סגנית השר לאזרחים וותיקים, ד”ר לאה נס: “הודות להתפתחויות הטכנולוגיות והרפואיות תוחלת החיים בישראל עלתה בכמעט תשע שנים במהלך 30 השנים האחרונות. הצפי הוא כי אוכלוסיית האזרחים הוותיקים תכפיל את עצמה עד שנת 2030. מטרתה של הרפורמה שמוביל המשרד בראשותי, היא לתת לרשויות המקומיות את הכלים להיערך לגידול הצפוי, להיטיב את איכות חייהם וחשוב מכל למצות את הפוטנציאל הגלום באוכלוסייה זו, כך שתוכל לנהל חיים פעילים וחיוניים, תוך תרומה משמעותית לקהילה בה הם חיים”.

ראש המועצה, “אני מברך על התכנית וסבור כי זו הזדמנות נהדרת לשלב את האוכלוסייה הבוגרת כשותפה פעילה בקהילה מחד, ומאידך להתאים את מגוון שירותי המועצה לצרכיה של האוכלוסייה הוותיקה. אציין כי, אני מלא הוקרה והערכה למשרד לאזרחים ותיקים על בחירתו במועצה האזורית רמת נגב כחלק מפרויקט חשוב זה”

האוכלוסייה הוותיקה ברמת נגב מונה כ-310 אזרחים ותיקים מעל גיל 65, המהווים 7.2% מאוכלוסיית המועצה. 232 תושבים מאוכלוסיית המועצה זכאים לקצבת זקנה ושארים, ו-8 תושבים זכאים לקצבת זקנה ושארים עם הבטחת הכנסה. כמו כן, זכאים 14 תושבים לסיוע על פי חוק הסיעוד.