חדשות

הבדואים בהר הנגב: “רוצים השקעה בחינוך ובתשתיות”

סיור חברי מליאה בכפרי הבדואים 13.10.2013

“באנו לשמוע את תושבי הר הנגב הבדואים, מתוך רצון כנה ואמיתי…”


“באנו לשמוע את תושבי הר הנגב הבדואים, מתוך רצון כנה ואמיתי לתכנן להם מקום מגורים מסודר עם כל התשתיות הנדרשות על פי מסורתם ותרבותם.”

 

כך ציין יהודה בכר, מנכ”ל הרשות להסדרת התיישבות הבדואים בנגב, בכנס שיתוף ציבור שערכה הרשות להסדרת התיישבות הבדואים, במדרשת בן גוריון בשדה בוקר.

 

בכנס, שנערך השבוע השתתפו כ – 100 איש וביניהם אבי הלר הממונה על מחוז הדרום במשרד הפנים, שמוליק ריפמן ראש מועצה אזורית הר הנגב, יהודה בכר, מנכ”ל הרשות להסדרת התיישבות הבדואים בנגב, תושבי הר הנגב הבדואים, נציגי עמותות, תושבי שדה בוקר, נציגי משרדי ממשלה, מתככנים אנשי תיירות ואדריכלי נוף.

שמוליק ריפמן אמר בכנס כי “אנו שמחים לשתף פעולה עם התושבים הבדואים החיים בשטחי המועצה, ובטוחני כי נגיע עימם לעמק השווה לגבי מקום מגורי קבע ראוי ומכובד שיענה לצרכיהם, וייתן להם ולצאצאיהם עתיד כלכלי, חברתי ורווחתי. המועצה תעמוד לרשותם ותתמוך בהם”.

יהודה בכר, מנכ”ל הרשות להסדרת הבדואים בנגב, ציין לשבח את שיתוף הפעולה בין משרד הפנים ומעצה אזורית הר הנגב, והדגיש כי “הדרך אמנם ארוכה ומאתגרת, אך בניית האמון בין הצדדים והסרת המחסומים והחששות הם חלק חשוב בתהליך הסדרת התיישבותם של תושבי הר הנגב. במקביל להסדרת מקום מגורים ראוי, אנו דואגים להעניק גם מעטפת כלכלית, חינוך ורווחה, על מנת שהתושבים במקום יוכלו להתפרנס בכבוד ולהחזיק את היישוב החדש שיקום בכוחות עצמם”.

נציגי התושבים הבדואים בנחל חווה, נחל אריכא, רמת ציפורים ועבדה עלו לבמה וביקשו לתת להם הזדמנות שווה כמו לכל אזרחי מדינת ישראל. התושבים ביקשו השקעה מאסיבית בחינוך לילדיהם: “בלי חינוך, שום הסדר לא יוכל לצאת לפועל” ציינו והוסיפו: “אנחנו רוצים לראות את רצינות הממשלה באמצעות השקעה בגנים ובתי ספר לילדים שלנו. עוד לפני שאנו נדון על מיקום מגורים מדויק, מגרשים ואפשרויות פרנסה, אנחנו דואגים לדור העתיד שלנו”.

ד”ר אריאל מריות, עלה אף הוא לבמה והציג תוכנית שהכין כעבודת דוקטורט בנושא התיישבות מקומית של בדואים, יחד עם התושבים בעבדה

דני גור הרצה בכנס על המעטפת הכלכלית- תיירותית המתוכננת באזור. על פי התכנון יוקם שביל מטיילים בין מצפה רמון לשדה בוקר ובו יהיו אוהלי אירוח בדואים, שטחי גידול ומרעה בדואים. מטיילים יוכלו להתארח ולהכיר מקרוב את המסורת ואורחות חייהם של האוכלוסייה הבדואית.

על פי לוח הזמנים הצפוי, בחודש הקרוב תתקבל החלטה לגבי המשך התהליך ולפרסמן בציבור. במקביל לפרסומן, יגובשו יחד עם התושבים קווים כלליים לתוכנית אב למעטפת הכלכלית, תעסוקתית, חברתית ויקום צוות ‘שולחן עגול’ שיורכב מכל הגופים המעורבים לצורך המשך התכנון.