חדשות

דרישה לעצור מידית את יבוא העגבניות מירדן: עדכון – הייבוא נעצר

עגבניות נגועות בוירוס 3.11.2015

עדכון: בעקבות המאבק של חקלאי רמת הנגב כנגד העגבניות הנגועות מירדן, הודע משרד החקלאות כי עצר את יבוא העגבניות מירדן “בגלל איכות הפרי”


עדכון (4/11/2015  11:00):
בעקבות המאבק של חקלאי רמת הנגב כנגד העגבניות הנגועות מירדן, הודע משרד החקלאות כי עצר את יבוא העגבניות מירדן “בגלל איכות הפרי”

 

חקלאי רמת הנגב: העגבניות המיובאות מירדן נגועות ווירוסים , אינן ראויות למאכל ומסכנות את כל ענף גידול העגבניות בישראל

 

הבוקר שלח עו”ד אלירן סטריכמן, עו”ד ממשרד עורכי הדין שביט בראון , גלאון צין יגור ושות המיצג את חקלאי , רמת הנגב מכתב התראה לשר החקלאות ולשירותים הגנת הצומח דרישה לעצור מידית את היבוא שאם לא כן ינקטו בהליכים משפטיים כנגד המדינה.

ראש המועצה , שמוליק ריפמן “לאור העובדה שהשנה היתה שנת שמיטה קיים חשש גדול כי מדובר במחדל שנמשך כבר חודשים רבים.”

 

החקלאים טוענים כי המדינה התירה ביודעין כניסתם ארצה של תוצרת עגבניות נגועה בווירוס TOMV/TMV המחולל נזקים רבים בכל רחבי הארץ,.

תוצרת נגועה זו כבר נמכרת כיום בשווקים בארץ, ייבוא חסר רסן זה גורם לנזק בלתי הפיך בשל התפשטותו המהירה של הווירוס אשר עלולה בהסתברות גבוהה מאוד להגיע למשקי חקלאי רמת הנגב. יתר על כן התוצרת הנגועה המיובאת הנ”ל נושאת ווירוס TOMV/TMV שונה מהתבדיד של ווירוס ה-TOMV/TMV הקיים בארץ, בעל יכולת נגיעות רבה ולכן גם הוא עלול בהסתברות גבוהה מאוד להגיע למשקי החקלאים ווירוס זה עלול להתחבר לווירוס ה-TOMV/TMV הקיים בארץ ואף ליצור ווירוס שלישי נוסף שייתכן ויהיה חזק מקודמיו. ויגרום לפגיעה בלתי הפיכה ביבול העגבניות ו/או עגבניות השרי המהווים את עיקר פרנסתם של החקלאים במושבי רמת הנגב

לדברי יענקלה מוסקוביץ , רכז הועדה החקלאית רמת הנגב, “העגבניות המיובאות הללו פגומות ואינן ראויות לשימוש על ידי הצרכן שמקבל אותם במחיר גבוה”. יתר על כן סיפר מוסקוביץ “לאור מה שראינו בשווקים שלחנו עגבניות לבדיקות במכון פרטי כי קיים חשש כי הן גם מזוהמות .”

 

מצ”ב להמחשה תמונה של עגבניות שיובאו מירדן ע”י חברת “אושר עד” כפי שצולמה אמש באחד מסניפי הרשת ע”י אחד החקלאים באזור.