חדשות

איגרת אגף קהילה וחינוך לפתיחת שנת הלימודים תשע”ה

שלום כיתה א

עם פתיחת שנת הלימודים, ערן דורון מנהל אגף קהילה וחינוך, מביא את החידושים והשינויים בתחום החינוך ברמת הנגב


 

שנת הלימודים הנוכחית נפתחת בצילה של המערכה האחרונה באזור הדרום. מבצע “צוק איתן”, העמיד את עם ישראל שוב במבחן קשה. המבחן בו תושבי רמת הנגב נדרשנו לעמוד, חידד את הזכות הגדולה שהייתה לנו לארח ולא להתארח כפליטים בארצנו. התברכנו בכך שרבים מתושבינו נשאו במשימות הצבאיות והאזרחיות כאחד, באופן מרוכז ובאופן ספונטני. זאת עשינו במסירות רבה ובאמונה שכך צריך לנהוג בעיתות חירום, ומבחינתי גם בשגרה.

 

על אף המצב, מוסדות החינוך של המועצה וביישובים נערכו לפתיחת שנת הלימודים באופן מיטבי. גם השנה יש גידול משמעותי במספר הילדים במעונות, בגנים, בבתי הספר ובשאיפה גם בתנועות הנוער ובמערך החוגים. גם השנה המועצה השקיעה מאות אלפי ₪ בשיפוצי קיץ ובהכנות התשתיות.

 

יש לציין את הקמת פרוייקט “מרחב צמיחה” בבית ספר משאבים. חשיבותו של הפרוייקט היא ביכולתו לאפשר למידה אחרת, בלתי אמצעית מחוץ לכיתת הלימוד. לצורך זה פותחו מערכים ייעודיים ללימוד בחממה המיוחדת שהוקמה, בבוסתן, בערוגות ועל ידי כך ללמוד מגוון של נושאים שקשורים בקשר ישיר לנרטיב האזורי של חקלאות, התיישבות וסביבה.

 

בבית ספר צין, נחנך האגף החדש ולראשונה בית ספר צין חוצה את קו 300 התלמידים. בית הספר השנה יתחיל פרוייקט רב דורי עם ותיקי היישוב ובכך יממש הלכה למעשה את הרצון שלנו לחיבור רב גילאי ולאורך כל שעות היום.

 

במאמץ לא פשוט ולא מובן מאליו, שראש המועצה התגייס לטובתו, הצלחנו לאפשר צמצום משמעותי במספר הילדים בכיתות ובשנת הלימודים הקרובה יעמוד מספר התלמידים הממוצע על 26 תלמידים בבית ספר צין ו- 27 תלמידים בבית ספר משאבים. זהו לא המספר האידיאלי אך אנחנו ממשיכים בהקצאת משאבים ובמימוש המדיניות של צמצום מספר התלמידים בכיתה.

 

למרות קשיים רבים, שעל מרביתם היה ניתן לוותר, התחיל המסלול החוץ פנימייתי בתיכון לחינוך סביבתי. מסלול זה מאפשר לתלמידי יישובי רמת הנגב ללמוד בתיכון לחינוך סביבתי ללא צורך להיות תלמיד בתנאי פנימייה. זו גם הזדמנות לברך את ד”ר סמדר כהן, המנהלת הנכנסת של התיכון לחינוך סביבתי בהצלחה גדולה שאני משוכנע שתהיה לה. במסגרת הרוח החדשה שמנשבת בכותלי התיכון לחינוך סביבתי, בוצע פיתוח משמעות הכולל: הצבת שתי כיתות חדשות, פינות עבודה למורים והכשרת עוד חדר מוזיקה.

 

ללא קשר לסוגיות המוניצפליות אבל כנראה שלא במקרה התחזקו יחסי הגומלין ושיתופי הפעולה עם הרשויות הסמוכות אלינו, ירוחם ומצפה רמון. יחד עם מצפה רמון יחל פרוייקט “הדרים” הבא להכשיר תלמידות כיתה י”ב בתחום הסייבר. עם ירוחם נבנים שיתופי פעולה בתחומי הרובוטיקה, הפיזיקה, התיאטרון והמרכז הטיפולי.

 

כחלק מרכזי מתפיסת העולם של המועצה הרואה את הקשר עם יהדות התפוצות כנושא מרכזי בחיזוק הזהות היהודית מחד וחיזוק הקשר שלהם לישראל מאידך. בשנה הקרובה, אנו מתכוונים להתחיל בשני בתי הספר היסודיים של המועצה, בפרויקט בתי ספר תאומים עם בתי ספר מדנבר לאחר ביקור מוצלח מאד בסיום שנת הלימודים האחרונה של מורים מדנבר ברמת הנגב.

 

בתקופה הקרובה יתחיל מתחילים פיילוט ראשוני עם מרכז ביקר באוניברסיטת בר אילן להדרכה בגנים ובמוענות היום. לאחר החגים ייפתח במסגרת השירות הפסיכולוגי, מרכז הדרכה הורית אשר ייתן מענה לקבוצות ופרטים בנושאים רבים המעסיקים רבים מן ההורים בהתמודדויות היומיומיות שלהם עם ילדם בסביבתם.

 

אנחנו פותחים שנת לימודים במערכות החינוך הפורמאליות והבלתי פורמאליות עם מערכת חינוך איכותית ומשמעותית. אני גאה להיות שייך לצוותי החינוך של מוסדות החינוך ואנשי החינוך ביישובים. התברכנו באנשים מצוינים שיכולים להראות מהי דרך ארץ ומהי תורה. לכם אני מאחל שנמצא את הדרך לתת לכם מעט מן ההכרה אליה אתם ראויים במקצוע החשוב אך קשה בו בחרתם.

 

אני מאחל לכלל ההורים והתלמידים שנת לימודים מוצלחת, שנמשיך לטייל כמה שיותר, שנדע ללמוד וללמד בכל האמצעים והחושים, שנדע להרגיש, שנדע לחלום.

 

שנה טובה
ערן דורון, מנהל אגף קהילה וחינוך