חדשות

אגרת חודש יוני 2014 –אגף קהילה וחינוך

13 דברים שקרו אצלנו באגף חינוך וקהילה בחודש יוני


13 דברים שקרו אצלנו באגף חינוך וקהילה בחודש יוני

 

 

1. סיום שנת הלימודים –לאחר שנה עמוסה ורוויה באירועים מסתיימת שנת הלימודים נוספת עבור למעלה 1500 תלמידים מגני חובה ועד בוגרי כיתות י”ב. בימים האחרונים מתקיימים אירועים מרגשים ומיוחדים שמבטאים את הפעילות האינטנסיבית של צוותי החינוך לאורך כל השנה. זו ההזדמנות להגיד תודה לכל עובדי מערך החינוך המועצתי שפועלים לילות כימים ומצליחים להגיע להישגים משמעותיים. זה לא זמן לסיכומים אך אחת הדוגמאות לכך היא תוצאות המיצ”ב שהתפרסמו השבוע (המיצ”ב איננו חזות הכל אך בכל זאת משקף משהו) שמעמידים את רמת הנגב כמו רשויות חזקות במרכז הארץ (רעננה, הרצליה, הוד השרון ועוד).

מערכת החינוך הפורמלית מסתיימת אך מערכת החינוך הבלתי פורמלית (שבעיניי היא לא פחות משמעותית) של תנועות הנוער, פעילויות היישובים מתחילה ומצפה לנו קיץ גדוש בפעילויות. אני מאחל לכולם קיץ בטוח ומהנה.

 


 

2. בית ספר של הקיץ- משרד החינוך התחיל השנה בתוכנית בשם ״בית ספר של הקיץ״. התוכנית מיועדת לתלמידי כיתות א’- ב’ בלבד. לאחר בחינה מדוקדקת של המשמעויות של מימוש התוכנית, החלטנו על קיום התוכנית בבית ספר צין ולא בבית ספר משאבים. הטעמים לכך רבים, מצורף מכתב להורי בית ספר משאבים בעניין זה.

 


 

 

איסור על פיצול כיתות3. איסור על פיצול כיתות- מזה מספר חודשים ראש המועצה ואנוכי מובילים מאבק לשינוי החלטת משרד החינוך על איסור פיצול כיתות שאינן בתקן. החלטת משרד החינוך מושתת על פסיקת בג״ץ שאף היא נתונה לפרשנויות שונות. ההחלטה להיאבק בהחלטה זו נשענת על תפיסת עולם חינוכית של המועצה ובתי הספר מזה מספר שנים לפיה אנו פועלים לצמצום מספר הילדים בכיתות גדולות. תפיסה זו מקבלת אף ביטוי תקציבי ייעודי לבתי הספר למטרה זו. אולם, גם השקעה של למעלה מ 600,000 ₪ בשנה לא תמיד מאפשרת צמצום בכל הכיתות ואז בתי הספר נדרשים לבצע תעדוף לכיתות שאותן ניתן לפצל. פעילותינו כוללת מאבק ציבורי פוליטי שאותו מובילים במשותף ראש המועצה מתוקף תפקידו כיו״ר מרכז המועצות יו״ר פורום ה 15 הרשויות הגדולות, רון חולדאי ויו”ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין, חיים ביבס. אני שמח כי למאבק הצטרפו גם וועדי ההורים שהתחילו להפעיל לחץ ציבורי על משרד החינוך. לאחרונה מתרחבת המחאה הציבורית וכיום מופעל מטה מאבק ציבורי מול משרד החינוך. כנסו  לעמוד הפייסבוק של מטה המחאה הארצי להורדת הצפיפות בכיתות.

בנוסף ראש המועצה, בתפקידו כיו”ר מרכז המועצות האזוריות הוציא הנחייה לראשי מועצות לפיה בשנת הלימודים הקרובה לא תיושם הנחית המשרד ומה שהיה הוא שיהיה. מצורף מכתבו של ראש המועצה.

במקביל, בתי הספר נערכים כבר לשנה הבאה ושוקלים את כל האפשרויות במסגרת הנחיות משרד החינוך. המסד הבירוקרטי והמגבלות עימן נדרשות הנהגות בתי הספר להתמודד אינן פשוטות, אך מתקיים מאמץ גדול במטרה לתת מענים התואמים את תפיסת העולם החינוכית בבתי הספר ובמועצה.

 


 

בניית ביס ממלכתי דתי - הדמייה מבט מלמעלה4. ועדת ההיגוי להקמת בית הספר הממלכתי דתי – בחרה באחת מבין חלופות התכנון שהוצגו על ידי האדריכלים.

הקמת בית הספר תאפשר הרחבת האפשרויות עבור מערך החוגים, המרכז טיפולי ולהיפך תאפשר לבית הספר לקבל ולהשתמש בחדרים שקיימים היום. ועדת ההיגוי להקמת בית הספר הממלכתי – דתי בחרה באחת מבין החלופות התכנון שהוצגו על ידי האדריכלים. חלופה זו מכונה ״פטיו״ והיא מבטאת את התפיסה הפדגוגית- חינוכית (אדריכלות שמשרתת את הפדגוגיה ולא להיפך כפי שקורה במקרים רבים) שהותוותה על ידי וועדת ההיגוי תוך מתן פתרונות תפעוליים לנושאים עקרוניים כגון בניה סביבתית, הפרדה מגדרית ועוד…

 


 

5. קורס מדצי”ם- 30 בני נוער מכל רחבי יישובי המועצה, יוצאים לסמינר מדדצ”ים 11 של יום סמוך לכפר החורש באזור הרי נצרת. ילדים אלו הם עתודת המנהיגות של תנועת הנוער ויהיו חלק מרכזי ומשמעותי בעיצוב פני חברת הנוער של המועצה. אנחנו רואים בתנועת הנוער דרך אחת מגולות הכותרת של החינוך הבלתי פורמלי ובעידן הנוכחי ההתמודדויות של בני הנוער מורכבויות מאד ומהמדריכים נדרשות יכולות גבוהות לנסות ולייצר סביבה תומכת ומכילה לכלל בני הנוער.

 


 

6. חנוכה ספרייה יישובית במרחב עם ומקום עשירי בארץ בשיעור הקוראים- במסגרת אירועי חודש הקריאה בהם הוכרזה רמת הנגב שהיא מחזיקה במקום העשירי בשיעור הקוראים מבין 250 רשויות, נחנכה ספרייה יישובית במרחב עם. הספרייה צוידה בתמיכת מרכז הספריות של מינהל התרבות ובמעמד נציגים של הפדרציה היהודית של פאלם ספרינג. שתמכו בהקמת מבנה הקהילה של היישוב.

 


 

7. ערב חבורות הזמר “סולם יעקב” בשנתו ה 26 ורמת נגב מטיילת- כמיטב המסורת היפה של המועצה התקיימו טיולים באזור שפלת יהודה בהשתתפות כ 200 מטיילים מכל רחבי המועצה. בנוסף התקיים בפעם ה 26 ברציפות ערב חבורות זמר אותו יוזם ומפיק דודו חורש מקיבוץ שדה בוקר. בערב זה הגיעו שתי חבורות זמר מקדימה צורן ונס ציונה יחד עם זמרי רמת נגב שרו משריהם של יעקב גלעד, יעקב שבתאי ויעקב אורלנד.

 


 

8. חידון משניות- השנה לראשונה השתתפה המועצה בחידון משניות מחוזי הנערך במסגרת פעילות משרד החינוך ע”י האגף לתרבות תורנית. בחידון ייצגה את המועצה כרם קאפח ממרחב עם לאחר שבחידון הרשותי שנערך ביום המימונה הגיעה למקום הראשון. החידון המחוזי נערך באשדוד וליוו אותה חבריה שעודדו בקהל ואף זיכו את רמת הנגב בזכייה ב שאלה לקהל, נקווה שבשנה הבאה נוכל להרחיב את הלימוד וההשתתפות בשאר היישובים.

 


 

9. מפגש חשיבה לגיל הרך- כשלושים נשים וגבר אחד שממלאים תפקידים רשמיים כגננות, רכזות גנים, שירות פסיכולוגי, מרכז טיפולי ונציגות של הורים התכנסו לבחינה וחשיבה על הכיוון הנדרש של מערכת הגיל הרך במועצה. מפגש זה היה המשכו של סקר מקדים שנערך בקרב אותו קהל למציאת הנושאים בהם הציבור חושב שמערכת הגיל הרך צריכה להתמקד. לאחר הצגת נתוני הסקר וארבע שעות עבודה נראה כי הנושאים החשובים ביותר עליהם נידרש להתמקד בתוכניות התערבות ו/ או הקצאת משאבים הם טיפוח מיומנויות חברתיות ורגשיות והתמקצעות הצוותים. להצגת נתוני הסקר וסיכום המפגש.

 


 

10. בית ספר אדלסון מתארח ברמת הנגב – בהמשך לקשר המתחזק בין הקהילה היהודית בלאס ווגאס ורמת הנגב, מתארחת שכבת י״ב מבית ספר אדלסון בלאס ווגאס אצל בני נוער במדרשת בן גוריון. זהו בית הספר שאירח שני תלמידים שלנו בשנה החולפת וכבר נמצאו התלמידים לשנה הבאה.

 


 

11. אירוח מורים ומשלחות מדנבר ולאס ווגאס – שני מורים מבתי ספר בדנבר הגיעו לסיור לימודי ויצירת תוכניות משותפות בבית ספר משאבים ובית ספר צין. המורים התארחו בבתי מורות והתרשמו מהעשייה החינוכית. בסיומו של המפגש נקבעו אבני דרך להמשך העבודה המשותפת לכיתות ד׳ בבית ספר משאבים בנושא ״הקהילה שלי״ ועבודות שורשים עם תלמידי כיתות ז׳ בבית ספר משאבים. הקשר עם יהדות התפוצות הינו נדבך מרכזי ביצירת זהות יהודית פלורליסטית מחד וחיזוק הזיקה לישראל מאידך עבור השותפים שלנו מארה״ב. זה גם יהיה קיץ עמוס מאד עבור חניכי כיתות ח׳ ו ט׳ שיצאו למחנות הקיץ בדנבר, לתלמידי כיתות י׳ שיצטרפו לנבחרת הנוער של לאס ווגאס למשחקי המכבייה ובמקביל אירוח של קבוצת IST מדובר במועצה בתוכנית מנהיגות של מכינת הנגב.

 


 

12. פורום מעסיקים של מרכז צעירים – ב26/5 התקיים פורום המעסיקים הראשון במסגרת פיתוח תחום התעסוקה במרכז הצעירים. בפגישה השתתפו נציגי המועצה ונציגי משאבי אנוש מהמפעלים השונים שבמועצה. מטרת העל של קיום הפורום היא סיוע לצעירי המועצה במציאת תעסוקה ועזרה בפיתוח מסלולי קריירה באזור שיוביל להתיישבותם באזור. השיחה סבבה סביב היכרות ראשונית בין המפעלים ותחילת שיתופי פעולה בין המפעלים לבין מרכז הצעירים ובינם לבין עצמם.

 


 

13. פתיחת שנת פעילות חדשה- כמידי שנה חודש יוני עמוס באירועי סיום. מטבע הדברים זו גאווה גדולה להורים לראות את ילדם מסיימים פעילות של שנה בחוג או בבית הספר. אנחנו שוקדים כבר עכשיו על יצירת תוכנית הפעילות לשנת הלימודים הבאה. הצעות לחוגים, לתוכנית ופעילויות חדשות יתקבלו בברכה אצל דרור הראל, מנהל מחלקת ספורט והעשרה dror@rng.org.il .

 

ערן דורון
מנהל אגף קהילה וחינוך